Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kahramanlar

  Ferit DEMİR / DHA
  02 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mayıs 2010 - 13:40

  Yoğun sis ve yağışlı havadan yararlanan 50 kişilik PKK grubu, Tunceli’nin Nazımiye İlçesi’ne 35 kilometre uzaktaki Sarıyayla Karakolu’na önceki gece saat 22.45’te ağır silahlar ve roketatarlarla saldırdı. Köye de sızan teröristlere karşı bir avuç asker sabaha kadar çarpıştı. Saldırıda şehit düşen Karakol Komutanı Başçavuş Hasan Özüberk, mevzideki askerlerin yanına gidip, onlarla birlikte karakolun ele geçirilmesini engelledi. Buna rağmen 4 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

  İŞTE SALDIRIYA UĞRAYAN O KARAKOL / Foto Galeri

  SALDIRIYA UĞRAYAN KARAKOLUN GÖRÜNTÜLERİ/WEB TV

  BİRLİKLER YAĞMUR ALTINDA BÖYLE YÜRÜDÜ / Foto Galeri

  TUNCELİ’nin Nazımiye İlçesi’nde önceki gece kalabalık PKK’lı grubunun ağır silahlarla saldırı düzenlediği Sarıyayla Jandarma Karakolu’nda 4 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Saldırıda şehit düşen Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk’in, teröristlerin sızma girişimini haber alınca hemen mevziye koştuğu, askerleriyle omuz omuza 3 saat çarpışarak, PKK’lıların karakolu ele geçirip askerin tümünü şehit etmesini engellediği anlaşıldı. Çatışmada, teröristlerden bazıları da öldürüldü.

  Yoğun siste saldırdılar

  50 kişilik PKK’lı grubu, önceki gece Nazımiye’ye yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta ve Bingöl’ün Kiğı ve Yayladere ilçeleri sınırındaki Sarıyayla Köyü Jandarma Karakolu’na saldırdı. Saldırı öncesi Nazimiye’nin Kızılmescit Mevkii, Bizik Ormanları ve Kiğı’nın kırsal kesiminde gizlenen teröristlerden bir grup, gece havanın yoğun sisli ve yağışlı olmasını fırsat bilerek, yazın nüfusu fazla olan ancak kışın 7-8 hanenin oturduğu Sarıyayla Köyü’ne sızdı. Diğer teröristler de Sarıyayla Köyü’nün 1300 rakımlı tepesi eteğinde çıplak alana kurulu karakola hakim tepelere, ağır makineli tüfekleri ve roketatarı yerleştirdi.

  Teröristler yoğun sis ve yağmurlu havada 22.45’te saldırıya geçtiler. Hakim tepelerden önce Bixi ve ağır makineli tüfeklerle, karakolun güvenliğini sağlayan mevzileri hedef alıp, ardından karakola roketatarlarla saldırdılar. 40 askerin görev yaptığı karakoldan teröristlere anında karşılık verildi.

  Komutan mevziye koştu

  Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk ile yardımcıları kurşunlar arasında karakol binasından çıkarak teröristlerin sızmaya çalıştığı mevzide çarpışan askerlerinin yanına koştu. Karakola hakim tepelerden ateş yağdıran teröristlerin yanı sıra köy içine sızan teröristler de mevzilerin yakınına kadar gelip askerlerin üzerine el bombaları attılar. Ancak Özüberk ve silah arkadaşları, teröristlerin mevzileri ele geçirmesine fırsat vermedi.

  Çatışma 3 saat sürdü

  Yaklaşık 3 saat süren çatışmada, Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Başçavuş Hasan Özüberk (40), Jandarma Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit (28), Jandarma Er Adem Şimşek (21), Jandarma Er Ahmet Eyce (21) şehit düştü. Karakol Komutan Yardımcısı astsubay ile 1 uzman çavuş ve 5 er yaralandı. Çatışmanın sürdüğü sırada yoğun sis ve yağış nedeniyle Kobra tipi helikopterler bölgeye gidip müdahalede bulunamadı. Gece yarısı Nazımiye’den bölgeye, yola mayınlı tuzak kurulma ihtimaline karşı frekans karıştırıcı Jammer’li araçlar eşliğinde zırhlı araçlar ve askerler sevk edildi. Saldırıyı yapan teröristler, ormanlık alanlara kaçıp izlerini kaybettirmeye çalıştı. Çatışma bölgesinde 1 kadın teröristin cesedi bulunurken, askeri yetkililer ölen terörist sayısının daha fazla olduğunu belirttiler.

  Yaralanan 7 asker Tunceli’ye getirilerek tedavi altına alındı. Durumları ağır olan 4 asker daha sonra helikopterle Elazığ Askeri Hastanesi’ne götürüldü.

  Yetişemediler

  OLAYIN ardından tamamı rütbelilerden oluşan özel eğitimli birlikler Jammer’li araçlar eşliğinde yola çıktı. Kilometrelerce yürüyerek karakola ulaşmaya çalışan birlikler, zamanında yetişemediler. Ancak günün ilk ışıklarıyla birlikte sis dağılınca Kobra helikopterler karadan teröristlerin peşine düşen birliklerin operasyonuna destek verebildi.

  Yüreklere ateş düştü

  ŞEHİT olan Sarıyayla Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk’in Kilis’teki ailesi yıkıldı. Baba İsmail Özüberk, oğlunun 1 yıl önce karakola tayin edildiğini, eşi ve 2 çocuğunun İzmit’te olduğunu söyledi.
  - Jandarma Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit’in haberi de, Kayseri’deki evine dün sabah ulaştı. Bir yıl önce evlendiği eşini kaybettiğini öğrenen Lale Koçyiğit “Kemalim beni bırakıp nereye gidiyorsun” diye feryat ederek bayıldı.
  - Tezkeresine 4 ay kala şehit düşen Jandarma Komando Er Ahmet Eyce’nin Sivas’taki baba ocağında da acı vardı.
  - Şehit Jandarma Er Adem Şimşek’in Muğla Fethiye’deki ailesi de gözyaşına boğuldu. Terhisine 18 gün kalan tek oğlunu şehit veren anne Müzeyyen Şimşek, “Bir kızım var, ihtiyaç olursa bu vatan hainlerinin üzerine kızım da gitsin, şehit olsun” dedi. Müzeyyen Şimşek’in sabah TV’de haberi gördüğünde eşi Ramazan Şimşek’e, “Oğlum şehit düştü” dediği anlaşıldı.

  Lice’de üsteğmen şehit

  Diyarbakır’ın Lice İlçesi kırsalında arazi taramasından dönen güvenlik güçleri dün gece saat 22.00 sıralarında bir grup teröristin saldırısına uğradı. Uzun namlulu silahlarla saldıran teröristlerin açtığı ilk ateşte bir üsteğmen şehit oldu, 2 asker yaralandı. Sıcak temas sürerken Kobra helikopterleriyle bölgeye takviye birlikleri sevk edildi. Çatışmanın halen sürdüğü bildirilirken, yaralı askerler Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı