Gündem Haberleri

  Kahraman Yüzbaşı'nın hayatı resimli roman oldu

  A.A
  17.10.2008 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Yazar Mahmut Yılkut Güngör, Antalya'nın gizli kahramanı olan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'in hayatını “Kahraman Yüzbaşı” adıyla resimli kitap haline getirdi.

  Yazar Mahmut Yılkut Güngör, kitabın çizeri Süleyman Gök, kitabı basan Retma Yayıncılığın sahibi Ruhi Şahin ve araştırmacı yazar Hüseyin Çimrin ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında “Kahraman Yüzbaşı” kitabını tanıttı.

  Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'in 1. Dünya Savaşı sırasında Antalya Körfezi'nde Fransız savaş gemilerine karşı giriştiği amansız mücadelesinin öyküsünü “Kahraman Yüzbaşı” adlı kitabında çizgi resimlerle anlattığını belirten Güngör, “Bu kitapta, Antalyalılar, İtalyanları çiçeklerle uğurladı şeklindeki söylentilerin doğru olmadığını çizgilerle anlatmaya çalıştık” dedi.

  Retma Yayıncılığın sahibi Ruhi Şahin ise karton ve normal kapaklı olarak 5 bin adet bastıkları kitabın her kütüphanede bulunmasını arzu ettiklerini belirtti.
  Çizgi romanlarda hayali kahramanların yaratıldığına dikkati çeken yerel tarih araştırmacısı Hüseyin Çimrin ise şu bilgileri verdi:
  “Bizim kahramanımız Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul, 1. Dünya Savaşında ilk uçak gemilerinden Ben My Chree ile Paris II ve Alexandra savaş gemilerini Antalya açıklarında batıran gerçek bir kahramandır. Bu kitapta bir Türk subayının savaşın tüm zorluklarına rağmen bir dağ topu ve kıvrak zekasıyla neler başardığını göreceksiniz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı