Kahn: Yunanlı olsam ben de eylem yapardım

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
17.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.05.2010 - 21:18

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss Kahn, “Yunanistan’da sendika üyesi olsaydım, ben de gösterilere katılırdım. Halkın tepkisi normal. Geçmişte çok hata yapıldı. Ama başka çare de yok” dedi. Kahn, Etnos gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan’ın dev bir borcu olmasının yanı sıra ciddi rekabet sorunu da bulunduğunu söyledi. Kahn, “Birini çözmezseniz diğeri çözülmez. Borcunuzu sihirli bir değnekle yok etseniz bile eksi 20-25 olan rekabet gücü sorununuz devam eder” diye konuştu.

Yunanistan’ın Euro bölgesinde olması nedeniyle parasını devalüe edemeyeceğini, bunun da AB üyeliğinin getirdiği onca avantaja karşın Yunanistan için bir dezavantaj olduğunu söyleyen Kahn, şöyle konuştu: “Yunanistan sorunu şubat ayında çözülseydi, maliyeti daha düşük olurdu. Zaman kaybedildi. AB’dan Yunanistan’a verecekleri krdeil faizlerinin IMF düzeyinde düşük olmasını istedik ama başaramadık.”

IMF polis değil doktor

Dominique Strauss Khan, gazeteye verdiği demeçte şunları söyledi:

IMF’yi sanki kötü bir koruma gibi görüyorlar. IMF polis değil daha çok doktordur. Doktor ilaç yazar, biz de para veriyoruz ve o, şu, bu alışkanlığınızı değiştirin diyoruz. Şimdi doktorun tavsiyelerine uymazsanız istediği kadar ilaç alın iyileşmezsiniz.
Biz Yunan halkını cezalandırmak değil, yardım etmek istiyoruz. Yunan hükümetinin aldığı kemer sıkma tedbirleri doğru. Hükümetin istikrar programını uygulayabileceğini ümit ediyorum.
İspanya ve Portekiz’in durumları, Yunanistan’dan çok farklı. Dolayısıya karşılaştırma yapılamaz.
Eğer herhangi bir Avrupa ülkesinde sorun çıkarsa kaynaklarımızı sunmaya hazırız.
AB’nin son 750 milyar Euro’luk “acil fon” kararı yerinde. AB adeta boğayı boynuzlarından yakaladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı