"Ayşe Arman" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Arman" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Arman

Kahkahalar atarak sevişmeye tepkiler

72 YAŞINDAYIM VE SEKS KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNE KATILIYORUM

Ben 72 yaşında ve yaşamın her yönünü doya doya yaşamış olmanın mutluluğu içindeyim. Yazınız için sizi yürekten kutlarım. Seks konusundaki görüşlerinize katılmamak mümkün mü? Üzüntüm, birçok insanımızın bize bahşedilen bu değerli hazineyi, gerektiği düzeyde değerlendirememesi, heba etmesi. Gönül isterdi ki, görüşleriniz ülkemin tüm insanlarınca paylaşılsın. Bu aslında görüşün ötesinde, değerli bir öğreti. Yazınız bir gün değil, yıllarca yayınlanmalı. Lütfen, hiç olmazsa senede bir gün. (Ergin Ş.)

- Ergin Hanım, "72 yaşında ve yaşamın her yönünü doya doya yaşamış olmanın mutluğu içindeyim" cümleniz beni mahvetti! "Doya doya seviştim, bu şahane bir şeydir, siz de sevişin, gençliğinizin, bedeninizin ve kadınlığınızın kıymetini bilin!" demeye getiriyorsunuz. Sizi tanımadan sevdim. İşte budur. Ben de sizin gibi bir 70’lik, bir 80’lik olmak istiyorum. Hatta torunlarım "Anneannem mi? Sekse fazlaca meraklıdır" desinler, "Hiç rahat bırakmaz dedemi, sürekli öper okşar!" diye benimle dalga geçsinler. İçinden hayat taşan, pozitif biri olduğunuzu düşünüyorum. Allah daha da uzun ömürler versin...

YANDIN AYŞE TUTUCULAR KIYAMETİ KOPARACAK

Gör bak, tutucular kıyameti nasıl koparacak! Ben tabii ki kutluyorum onca bağnazın arasında senin bu kimseyi umursamaz ve dikine dikine çıkışlarını... Öğret güzelim yaşadığın, bildiğin her güzel şeyi öğret. Bir gün ben de anne olacağım, o zaman aynen senin yaptıklarını yapacağım çocuklarıma... (Gözde E.)

- Estağfurullah! Kimseye öğretmenlik filan taslamak istemem. Sadece kendi fikirlerimi yazıyorum, neye inanıyorsam da onu yazıyorum: Değerli ve özel olanın, seksi aşkla yaşamak olduğuna inanıyorum.

SEKSTE KAHKAHA MI DEDİNİZ?!

Benimse derdim, tamamen farklı... Ayşe Hanım, bir kadın seks sırasında kahkaha atarsa, erkek boşalamaz! (Oğuz C.)

- Beni güldürdünüz, Allah da sizi güldürsün!

SENİN GİBİ ANNEM OLSA REDEDERDİM

Ne kadar hayırlı bir annesin sen öyle! Bravo yani! Allah’ı, Kuran’ı, dini, İslam’ı öğretme, sevişmeyi öğret. Senin gibi bir annem olsa reddederdim onu, yoksa cennet yüzü göre.

- Serdar Bey, insanın aşık olduğu kişiyle yaşadığı orgazm da, küçük cennettir. Siz de onu göremeyeceksiniz! Korkularınız yüzünden, hayattan ve onun zevklerinden vazgeçiyorsunuz. Neden vazgeçiyorsunuz. Yazık.

SENİN TERBİYEN EKSİK!

Sen değişik bir kadınsın gerçekten! Biraz terbiyen eksik galiba. Sen bunları bir kitap çıkarsan, orada yayınlasan bir şey demem. Ama bunları çıkıp, Hürriyet gibi saygın bir gazetenin köşesinden söylemeni, ahlakla bağdaştıramıyorum. İnsanda biraz ar duygusunun olması lazım! (Zafer T.)

- Bende yok efendim. Ar duygusundan nasibimi almamışım. Ancak biri karşımda yalan söylerse, ikiyüzlü davranırsa filan utanıyorum. Yoksa seksten söz ederken utanmıyorum. Hürriyet saygın, ben değilim! Tamam mı, rahatladınız mı?

BİR SÜRÜ FİKRİMDE İZİNİZİ BULMAK MÜMKÜN

14-15 filandım sizi okumaya başladığımda. Bir sürü fikrimde izlerinizi bulmak mümkün. Canım acıdığında, aşkımdan öleceğimi sandığımda, nefes alamaz gibi olduğumda, kendi kendime, "Bu da geçecek! Ama sakin ol önce" dememde payınız çok, "Baksana, kadın neler yapıyor. Bu sendeki neyin umutsuzluğu şimdi" demelerim sayenizde. "Allah aşkına kendini ifade et, açık ol, dürüst ol" diye kendimi dürtüyorsam, sizden aldığım gazladır. İlişkilerin illa da bitmeyeceğine küçücük de bir inancım kaldıysa, sizin Dubai’ye sevgilinizin peşinden gidişinizdendir. Hele, kahkahalar atarak sevişmek yazınız, gerçekten harikaydı. Keşke bütün anneler çocuklarını sizinkiler gibi düşüncelerle yetiştirebilseler. (Buket.)

- Nasıl güzel yazmışsın! Eridim. Teşekkür ediyorum. Bu yazdıkların ayakta kalmama, fikirlerimi açıkça ifade edebilmeme yardımcı oluyor, bana güç veriyor.

BELDEN AŞAĞI MUHABBET

Siz hiç belden aşağı muhabbetten başka yazacak bir konu bulamıyor musunuz? (Ali A.)

- Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, buluyorum ama siz o yazıları okumamayı tercih ediyorsunuz. Hep bu yazılarımı okuyorsunuz.

GÜVENLİ SEKSE DE DEĞİN

Umarım ileride "güvenli seks"e de değinirsiniz. Uzmanların bu konularda yazdığı kitaplar okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde pek ilgi görmüyor. Çok okunan gazetelerden birinde, çok okunan bir yazar ve anne olduğunuz için, yakın gelecekte bizim çocuklarımız için de tehlike yaratabilecek konularda yazılarınızı okumayı umuyorum. (Hakan E.)

- Tabii yazdım, yazacağım, yazarım. Güvenli seks, Türkiye’de tabu konulardan biri. Hálá o kadar az kişi korunuyor ki. Allah’a emanet yaşanıyor. Ve kürtaj, ne yazık ki, doğum kontrol yöntemlerinden biri. Siz kaç tane anne gördünüz, kızını karşısına alan ve bu meseleleri anlatan?

KASTEN YAPIYORSUN

Senin bu yazıları kasten, bilerek ve isteyerek yazdığını düşünüyorum. Toplumun temel değerlerini hiçe saydığını ısrarla göstermek için. Bize ne senin daha bebekle çocuk arası bir yaştaki kızına neleri öğreteceğinden. Eğitim için, bir de hoca tutarsın artık! Bu dünyada çocuğa öğretilecek, bilgi olarak sunulacak seksten başka hiçbir şey kalmadı mı? O zaman bu okullar niye var? Hepsi seksi öğretiyor da, bizim haberimiz mi yok? İnsanlar, başka meslekleri, becerileri hayata atıldıktan sonra mı öğreniyorlar. (Hüseyin A.)

- Ortada bir sorun var: Saydığınız bütün o bilgiler çocuklara veriliyor. Verilmeyen tek şey, cinsellik konusunda bilgi, cesaret ve teşvik. O yüzden de mutsuz insanlarla dolu bir ülkede yaşıyoruz. Huzurlarınızdan ayrılmadan, evet, ben bir Amerikan ajanıyım. Türk topulumunun değer yargılarını temelinden sarsmak için görevlendirildim. O hafta ne yazacağım Amerika’dan kriptolarla geliyor. Siz de okuyorsunuz. Bayıla bayıla..

BEN SANA KIZANLAR GİBİ YETİŞTİM, HALİME BAK: VAJİNİSMUS VAKASIYIM

Ben 24 yaşındayım, iki yıllık evliyim ve vajinismus hastalığıyla savaşıyorum. Yazılarına aynen katılıyorum. Eğer çocuğum olursa onu kesinlikle yazında bahsettiğin gibi yetiştireceğim. Çünkü ben tam zıttı olan bir tarzda yetiştim ve hayatım kabusa döndü. Ama o kadar şanslıyım ki mükemmel bir eşe sahibim. Beni, ben olduğum için seviyor ve en önemlisi onun için önce ben, sonra sekse geliyor. Gerçi yıllardır hiç ona sıra gelemedi ama. Elbet gelecek bir gün. İyi ki bu yazıları yazıyorsun ve ben her okuduğumda eve farklı duygularla gidiyorum. Her şey daha bir hoş oluyor, çünkü seksin, insanlara aslında mutluluk verdiğini, bunun bir görev değil mutluluk aracı olduğunu, asla korkulmaması gerektiğini hatırlıyorum. Sana kızanlara, kınayanlara ben daha çok kızıyorum. Çünkü onlar gibi yetiştim ve mutsuzum. Lisedeyken sadece erkek arkadaşıyla öpüştüğü için bile "kaşar" diye eleştirdiğim arkadaşlarım gibi olabilseydim keşke... Sana bunları yazdığın için kızanlara, seni kınayanlara sesleniyorum: Sizin bu basit gördüğünüz, "Aman konuşulmasın!" dediğiniz ve bütün gençliğim boyunca hiç konuşmadığım konular yüzünden, hayatım kabusa dönüyor. Bırakın artık konuşayım, öğreneyim. Birileri anlatsın ki bileyim... (E.Y)

- Sevgili E.Y, uzun uzun konuşularak anlatılacak bir şeyi, kısacak bir yazıda toparlamışsınız. Çok güzel olmuş. Ders niteliğinde. Elinize sağlık. Samimiyetinize de ayrıca teşekkür ederim. Kocanızla birlikte her şeyi aşacağınıza inanıyorum. Sevgiler...

İYİ DE NİKAH N’OLACAK

Türkiye gibi yerde, böyle acayip bir yazı yazan kafayı anlayamıyorum. Siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz! Genç kızlarımıza açıkça, "Aşık olursan seks yap ve zevk al" diyorsunuz, evli olmaktan falan bahsettiğiniz yok. Benim dinle falan alakam yok ama halkımızın kıymetlerinin böyle saçma fikirlerle rencide edilmesini hoş görmüyorum. (Gürkan G.)

- Nikah düşmanı olduğumu nereden çıkardınız! Ama kimseye evlenmeden sevişmeyin diyecek halim de yok herhalde. İki insanın kararıyla gerçekleştirilen bir eylem bu. Ne akit dinler ne başka bir şey.

AŞKSIZ SEKS NİYE OLMASIN

Yahu niçin aşk olmadan seks olmasın ki? Sevgi olabilir, beğeni olabilir, niye illa aşk olacak ki? Esas aşk değil, saygı olması lazım. (S. Arslan.)

- Tabii ki aşksız da olur. Ama o zaman yaşanan, cinselliğin seviyeleri farklıdır. Sizce de öyle değil mi? Beğendiğin biriyle yaşadığın keyif farklıdır, aşık olduğun biriyle daha farklıdır. Bu arada, insanın karşısındakini düşünmesi anlamında saygıdan söz ediyorsanız evet, katılıyorum. Ama yatakta insanların birbirine beyefendi, hanımefendi diye hitap etmesinden söz ediyorsanız, ben taraftar değilim!

HAYATIN AHAHTARI AŞKTIR

Hayatta asıl korkulması gerekenler, seksi yaşamaktan korkanlar ya da yaşayamayanlardır. Çünkü seksin yoksunluğu, kötülük üretimine neden olur. Kim ne derse desin, seks, sevginin asıl kaynağı ve hayatın anahtarıdır. Bu yazınız için henüz 11 yaşında olan oğlum adına teşekkür ediyor, sevgiler sunuyorum. (Erdoğan Ö.)

- Aynen sizin gibi düşünüyorum. "Seksin yoksunluğu kötülük üretir" tespitinize de bayıldım. Evet, haklısınız, seks üzerinde baskılar felaketler yaratabiliyor.

KENDİNE GEL ARTIK

Bekir Coşkun senden çok mu daha geri kafalı da hiç böyle zevzeklikler yazmıyor? Hangi dünyada yaşıyorsun bilmiyorum ama kendine gel lütfen! Umarım, kızın bizim yapamadığımızı yapar ve sana büyüyünce tokat gibi bir cevap verir. Kimse senin gibi bir anayı hak etmiyor. (Kağan)

- Ben zaten sizin anneniz olsaydım Kağan Bey, hiç kimseye böyle pespaye mailler yazmamanız gerektiğini öğretirdim. Hem bayağı hem pespaye...

AYIP-GÜNAH-YASAK

Bizler "Yasak-cısss-ayıp-günah!" gibi kelimelerle büyütüldük. Seksi algılamamızda haliyle sorun var. Kadın- erkek hepimiz yaralıyız. Bu yüzden de ne eşlerimize ne de sevgililerimize iyi birer partner olabiliyoruz. Benim de küçük bir oğlum var. Onu kendimden farklı yetiştirmeyi düşünüyorum, sizin yazdığınız gibi yetiştirmek istiyorum. Ağzına, kalemine sağlık. (Öznur)

- Evet, hepimizin bildiği gibi cinselliğe yanlış yaklaşım yüzünden Türkiye’de mutsuz insan sayısı bir hayli fazla. Ezkaza, birkaç kişiye bile faydamız olsa, ne mutlu bana!

NAPİM BİTMEDİ, DEVAMI PAZARTESİYE
X