ANKARA HABERLERİ

Kağıt toplayıcılara Valilik genelgesi

Hürriyet Haber
07.09.2013 - 01:56Son Güncelleme :

Hürriyet Ankara'nın yayınlarının ardından Valilik, kağıt toplayıyıcıları ile ilgili düzenlemeye gitti Ankara Valiliği, cadde ve sokaklarda kağıt toplanmasının düzenlenmesine ilişkin genelge yayımladı. Vali Alaadin Yüksel, “Başkent Ankara’ya yakışmıyor” dediği görüntülerin yok edilmesi için yetkisiz kişilerin çöp toplamalarının engellenmesini istedi. Belediyeler “kağıt toplayıcıları”nı sıkı şekilde denetleyecek.

Hürriyet Haber

Ankara Valisi Alaadin Yüksel, Büyükşehir Belediyesi ve belediyelerce ambalaj atıklarının toplanması, taşınması ve ayrıştırılmasına ilişkin yetkilendirilmiş kuruluş ve yüklenici firmalarla sözleşme yapılmasını, atık toplayıcılarının görev kartları, iş kıyafetleri ve toplamada kullanılan araçlar gibi hususların sözleşmelerde belirlenmesini isteyerek atıkların yetkili olmayan kişiler tarafından toplanması, taşınması ve depolanmasına belediyelerce hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceğini kaydetti.

KURUMLAR ÖNLEMİNİ ALACAK

“Ankara İlinde Cadde ve Sokaklarda Kağıt Toplanmasına İlişkin Usul ve Esaslar” ile ilgili genelge yayımlayan Vali Yüksel, belediye başkanlıklarının ve kamu kurumlarının gerekli önlemleri almasını isteyen Vali Yüksel, Ankara’da atık maddelerin toplanması, depolanması ve ayrıştırılıp ekonomiye geri kazandırılması gerekirken bu esaslara uyulmaması nedeniyle çevre, trafik ve güvenlik sorunlarına yol açıldığını vurguladı. Vali Yüksel, genelgesinde şunları kaydetti:

SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA TOPLANIYOR

“Kamuoyunda ‘sokak toplayıcıları, kâğıt toplayıcıları veya çöp toplayıcıları’ olarak tanımlanan kişiler tarafından son derece sağlıksız şekil ve şartlarda, uygun olmayan el araçları ve depolama vasıtalarıyla atıkların yerinde ayrıştırılarak toplandığı, çöp birikintilerinin sokak, cadde ve kaldırımlara yayıldığı, bu suretle görüntü kirliliği yanında vatandaşların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını da tehdit edecek durumlara yol açıldığı hususu Başkent Ankara’mıza yakışmamaktadır. Cadde ve sokakların yırtılan-dökülen çöp torbaları ve birikintileriyle kirletilmesi yanında kayıt dışı ekonomik bir faaliyetin önlenmesi, bu işi yapan kişilerin kendi yaşam şartlarının iyileştirilmesi ile cadde ve sokak aralarında kontrolsüz faaliyetlerinin de düzenlenmesine esas olmak üzere aşağıda belirlenen tertip ve tedbirlerin alınması uygun görülmektedir.

İŞTE UYGULANACAK TEDBİRLER

- Evsel atıklarla iç içe biriktirilen ambalaj atıkları ile konut, işyeri ve işletmeler tarafından biriktirilen ambalaj atıklarının toplanması konusunda başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili belediyelerce gerekli tüm tertip ve tedbirler mevzuatına uygun olarak derhal alınacaktır.
- Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilgili kişi, kuruluş, işletme ve yükleniciler arasında koordinasyon sağlanarak düzenlemelere derhal başlanacaktır.
- Atıkların yetkili olmayan kişiler tarafından toplanması, taşınması ve depolanmasına belediyelerce hiçbir şekilde müsaade edilmeyecektir. Yetkilendirilmiş kuruluş ve lisanslı/geçici faaliyet belgeli işletmeler ile bunlar adına atık toplayanların, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili belediyelerce belirlenecek iş kıyafetleri, görev kartları ve atık toplamada kullanılan araçlarıyla çalışmaları sağlanacak ve işbu husus belediyeler tarafından oluşturulacak kontrol ekiplerince aralıksız ve etkin olarak denetlenerek takip altında tutulacaktır. Bu faaliyetler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da denetlenecektir.
Büyükşehir Belediyesi ve/veya ilgili Belediyelerce ambalaj atıklarının toplanması, taşınması ve ayrıştırılmasına ilişkin yetkilendirilmiş kuruluş ve yüklenici firmalarla yaptıkları sözleşmelerde, söz konusu atık toplayıcılarının görev kartları, İş kıyafetleri ve toplamada kullanılan araçlar gibi hususlardan belirtilmeyen varsa, yapılmış olan sözleşmelere işbu hususlar ek madde olarak konulmak suretiyle düzenlenecektir.
- Uygun olmayan el aracı, vasıtalar ve kıyafetlerle atık taşınmasına belediyelerce müsaade edilmeyecek, gerektiğinde polis ve jandarma ile işbirliği yapılacaktır.”
Valilik genelgesinde, bu tertip ve tedbirlere uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesi ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 34. maddesi gibi ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda cezai yaptırımların derhal uygulanacağı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kağıt toplayıcılara Valilik genelgesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı