Kağıt toplama cezası TBMM gündeminde

hurriyet.com.tr
26.01.2016 - 11:10 | Son Güncelleme:

Hurriyet.com.tr'nin gündeme getirdiği kağıt toplayan sokak işçilerine ve onlardan mal alan şirketlere verilen ceza TBMM gündemine geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “kağıt toplayan işçilerden atık alan firmalara 140 bin TL’ ceza uygulanmasını” TBMM’ye taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye önerge sunan Yarkadaş, “Geri dönüştürülmek üzere ‘kağıt toplayıcılarından’ kağıt alan firmalara 20.01.2016 tarihi itibariyle Bakanlığınız tarafından gönderilen tebligatla; sokakta kağıt atık toplayan işçilerden, geri dönüştürülmek üzere kağıt alan firmalara 140 bin TL’lik ceza uygulanacağı belirtilmiştir.

Sokakta kağıt toplayandan mal alana 140 bin TL cezaSokakta kağıt toplayandan mal alana 140 bin TL ceza

 

Kağıt toplayan işçiler nedeniyle kağıt atıkların büyük ölçüde geri dönüşüme girdiği çeşitli araştırmalarla ortaya konulduğu göz önünde tutulduğunda, bu uygulamanın asıl amacının ise bazı firmalara rant yaratmak ve kağıt toplayan işçileri taşeron sistemiyle çalıştırmak olduğu ifade edilmektedir.” dedi.

İŞTE MECLİS'TE GÜNDEME GELEN SORULAR

Yarkadaş, önergesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya şu soruları yöneltti:

“Ülkemizde atık kağıt toplayıcısı sayısı kaçtır?

İstanbul, Ankara ve İzmir illerindeki atık kağıt toplayıcısı sayısı kaçtır?

İşçilerin bu uygulamadan göreceği zarar düşünülmüş müdür? Kaç işçi işini kaybedecek ve bundan kaç aile etkilenecektir?

İşini kaybedecek olan işçilerin farklı sektörlerde ve daha iyi koşullarda istihdamının sağlanmasına yönelik bir çalışma veya aldığınız önlem var mıdır?

İlgili toplama işlerinin verildiği firmalar hangileridir? İşleri alan firmalara işler hangi bedelle verilmiştir?”EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı