KAGİDER’den hükümete “dur” çağrısı

Cemre Hüma ERAKKUŞ
14.06.2013 - 14:50 | Son Güncelleme:

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) adına Başkan Gülden Türktan hükümete, orantısız güç kullanımına son vererek halka ve protestoculara kulak verme çağrısında bulundu.

Farklı sektörlerden 250’nin üzerinde kadın girişimci üyesi bulunan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) adına konuşan Türktan, gençler tarafından başlatılan protestolar karşısında uygulanan orantısız güçten büyük üzüntü ve endişe duyduklarını ifade etti.

"Hükümet güçleri" ile “gençler” arasındaki arbedeye dönen bu olayların bir an önce barışçıl yollarla çözülmesini dilediklerini belirten Türktan “Farklı fikirlere sahip olmak ve gösteri yapmak halkın en temel hakkıdır. Protestolara karşı güç kullanımını kınıyor ve çevre duyarlılığı için verilen mücadeleyi destekliyoruz.” dedi.

Gezi parkıyla başlayan ve tüm yurda yayılan eylemler karşısındaki uygulamaların yanlış olduğunu savunan Türktan “ Ortada bir şeyler söylemeye çalışan gençlerle başladı olaylar. Onları dinleyen bir yetkilinin olması gerekirdi. Bu olayda en büyük eksiğimiz bu gençlerle muhatap olacak tek bir kişinin bile olmamasıydı. Karşı fikir beyan etmek, gösteri yapmak en temel söylem hakkı iken, arbedeye dönüşmesi ülkemiz için çok kötü bir gelişme oldu. Ne gaz sıkmak, ne su sıkmak. Yapılması gereken şey çok basitti. “Tamam, çocuklar sizi duyduk, tepkinizi anladık ve kaydettik” Bunu demek yeterliydi. Ama gel gelelim hata üzerine hata yapılıyor. Güvenlik güçleri veya mahalli idareler çatıdan atlamaya çalışan bir kişiyi  başarı ile dinleyerek, ikna ederek, dil dokerek, gerekirse de taviz de vererek aşağı indirebilirken, bu olaylardaki itirazların duyulmaması, dinlenmemesi ve bu noktalara gitmesi büyük talihsizlik.” diye konuştu

AVUKATLARIMIZA YAPILANLAR COK ÜZÜCÜ

Türktan, KAGİDER’in de çok sayıda avukat üyesi olduğunun da altını çizerek “ Özellikle avukatlarımızın gördüğü muamele büyük bir üzüntü kaynağı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şeye şahit olamazsınız, umarız Türkiye’de bir daha olmaz. Suçlulara bile böyle davranılmaması gerekirken, hepimizin güvencesi olan, sorunlarımız olduğu takdirde başvuracağımız avukatlarımızın çalışma alanı olan Adliye’den yaka paça dışarı atılması hepimizi üzdü ve ziyadesiyle şaşırttı. Bütün dünyanın gözü önüne serilen ‘avukatlar neden şiddete maruz kalıyor?’ sorusunu bizlere gelen telefonlarla sordular. Seyredenler bizi aradı. Bu görüntülerin hepsi ülke olarak imajımızı büyük ölçüde zedeledi.” diye konuştu.

Türktan, yaşanan tüm bu olayların ekonomiye olan etkisini ise şu sözlerle değerlendirdi;

“Şu anda turizm durdu, uçaklarımız boş, ekonomi derseniz bir belirsizlik hâkim. Ama tüm bunların sorumlusu asla o gençlerimiz değil. Bir ülkede 5 kişi bile bir şeye karşı çıkıyorsa bir durup düşünülmelidir. Bu demokrasinin en temel ilkesidir. Azınlık hakkı da olsa hak haktır.
Öte yandan bir ülkenin her şeyinden “tek bir kişinin sorumlu olmasını” da ayrı bir tartışma konusu.Bu ülkede Vali var, Belediye Başkanı, Emniyet Amirleri var. Kısacası Türkiye’nin Başbakan haricinde söz sahibi olabilecek bir silsile yetkilisi var. Tüm yetkililerinin daha fazla yanlışlığa izin vermeden üstlerine düşen görevi yapmalarını, gerekirse taviz vererek konuyu tatlıya baglamalarını ve sonucta her durumda halka kulak verilmesini diliyoruz.”

cerakkus@hurriyet.com.tr

 

 

 

 

 

 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı