« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kafkas sabır istedi

Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, uzun vadede zirveyi zorlayan zıpkın gibi bir Anadolu takımı yaratmak istediğini belirterek, genç oyuncular için sabır istedi.

Oktay ENSARİ / KAYSERİ,(DHA)
SON GÜNCELLEME

Kafkas, hedefini uzun vadeli olarak yaptığını, basamakları koşarak değil emin adımlarla çıkan, genç oyuncularla tecrübeli futbolcuları kaynaştırıp, iyi seçilmiş yabancı oyuncularla zirveyi zorlayan bir takım oluşturma peşinde olduğunu söyledi. Kafkas, "Başarının sırrı tecrübelilerle gençleri btünleştirmek, gençler konusunda sabırlı ve ısrarcı olmaktır. Daha büyük hedefler için yönetim ve kent halkı yol haritası çizer" dedi.

Kayserispor'da 3 sezondur görevde bulunan Tolunay Kafkas, milli takım antrenörlüğünden sonra teknik direktörlük ve kulüp çalıştırıcılığı görevine ilk kez Kayseri'de başlamasına karşın, bu kenti çok sevdiğini, kendisine yöneltilen eleştirilere karşın kimseye dargın olmadığını vurguladı. Kitap kurdu sayılacak kadar kitap dostu, boş zamanlarını eşi Oya ve evine ayıracak kadar düzgün bir yaşantısı olan ligin en genç teknik adamlarından Kafkas, lige bakışını şöyle dile getirdi:

MADDİ GÜCÜNÜZ VARSA ANADOLU'DAN ŞAMPİYON ÇIKAR

"Anadolu takımları son yıllarda Süper Lig'de ciddi ataklar yaptı. Kayserispor, Bursaspor, Sivasspor, Gaziantepspor gibi Anadolu takımları Süper Lig'e renk katıp, heyecan getirdi. Zirve mücadelesi vermek için önce yönetim, sonra kentin karar vermesi, hedef koyması gerekir. Ayrıca, Süper Lig'de zirveye yürümek, oralarda kalabilme mücadelesi verebilmek için 2-3 milyon euroluk bonservis bedelleriyle yerli ve yabancı oyuncular almak gerekir. Bu da ekonomik güçle olur. Kulübümüzün maddi kaynakları zirvede olan dört büyükler olarak adlandırılan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi takımlarla bir değil. Kulüpler arasındaki ekonomik dengeler, gelir kaynakları aynı değil. Anadolu takımları da dört büyükler gibi transfer yapabilecek maddi güce sahip olsa, ligin rengi farklı olur. İşte o zaman, hep dile getirildiği gibi Anadolu'dan da bir şampiyon çıkabilir."

Sabırsızlık nedeniyle genç oyuncuların Süper Lig'de yeterince forma giyememesine karşın, Kayserispor olarak bunun tersi bir politika izleyip, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışındaki yetenekli isimleri Türk futboluna kazandırdığını ifade eden Tolunay Kafkas, "Genç oyuncular konusunda hassasiyetim var. Bunda da sanırım kulüp teknik direktörlüğünden önce genç ve ümit milli takımlarında çalışmamın, ligdeki tüm genç oyuncuları tanımanın, onlara güvenmenin önemli rolü oldu. Kayserispor'a gelecekte uzun yıllar hizmet edecek gençleri takıma kazandırmak için her türlü riski ve sorumluluğu seve seve üstleniyorum" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz