Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kafka Ödülü de Pinter'a

  Hürriyet Haber
  27 Ekim 2005 - 11:42Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 11:42

  Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan İngiliz oyun yazarı Harold Pinter, bugün Çek Cumhuriyeti'nin edebiyat ödülü olan Franz Kafka ödülünü aldı. Sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayan Pinter'ın ödülünü Vaclav Havel aldı.

  Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan İngiliz oyun yazarı Harold Pinter, bugün Çek Cumhuriyeti'nin edebiyat ödülü olan Franz Kafka ödülünü aldı.Rona tarafından yapılan Kafka heykeli ve 10 bin dolar para ödülünden oluşuyor.

  Pinter'ın, Franz Kafka Edebiyat Ödülü'nü, Nobel Edebiyat Ödülü'nü almadan aylar önce 25 Nisan'da alacağı açıklanmıştı.

  Türkçeye de çevrilen “Oda”, “Doğum Günü Partisi”, “Kapıcı” ve “Gitgel Dolap” gibi eserleriyle tanınan 75 yaşındaki Pinter, sağlık durumunun kötü olması nedeniyle bugün Prag Belediye Binası'nda düzenlenen ödül törenine katılamadı.

  Daha önce katılamayacağı için özür mektubu gönderen Pinter, kendi adına ödülü arkadaşı eski Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Havel'in almasını istedi.

  Törende Pinter adına ödülü alan Havel, “Harold Pinter ile son 20 yıldır arkadaşım, ancak onu çalışmalarını daha önceden biliyordum. Sık sık kendine böyle yazabilmeyi istediğimi söylerdim” dedi.

  Franz Kafka Vakfı tarafından 2001 yılında verilmeye başlanan ödül, Çek sanatçı Jaroslav

  Franz Kafka Edebiyat Ödülü'nü, daha önce ABD'den Philip Roth, Çek Cumhuriyeti'nden Ivan Klima, Macaristan'dan Peter Nadas ve yine geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Avusturyalı yazar Elfriede Jelinek almıştı.

  Franz Kafka Vakfı Başkanı Marketa Malisova, geçen yıl ve bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan yazarların aynı zamanda Franz Kafka Edebiyat Ödülü'nü almasının tamamen şans olduğunu ve bunun ödülü veren jürinin mükemmelliğini gösterdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı