Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Kafes'teki imzalar sahte'

  İSTANBUL (DHA)
  13 Ocak 2011 - 15:28Son Güncelleme : 13 Ocak 2011 - 15:28

  Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, Kafes Eylem Planı adlı belgenin eklerinde bulunan imzaların Bektaş’a ait olup olmadığının araştırılması için rapor hazırlattı.

  BİLİRKİŞİ İMZALARI İNCELEDİ

   

  Daha önce mahkemeden bunu talep eden ancak talepleri reddedilen avukatlar, İstanbul Adli Yargı Adalet Komisyonu Bilirkişi listesine kayıtlı yeminli bilirkişi Jale Bafra’dan rapor aldı. Adli Tıp’tan emekli olan bilirkişi Yardımcı Doç. Dr. Bafra’dan 'Kafes Eylem Planı' isimli belgenin ekindeki “Ek-A Görev Bölümü" başlıklı 2 sayfalık belgenin altındaki imza ile “Ek-B Psikolojik Harekat Kampanya Kontrol Formu" başlıklı 4 sayfalık belgenin altındaki imzaların karşılaştırılması, bu imzaların Bektaş’ın mevcut imza örnekleriyle karşılaştırılarak aralarında benzerlik olup olmadığının belirlenmesi ve aynı belgelerle ilgili olarak Emniyet Kriminal Polis Laboratuarı tarafından verilmiş olan ekspertiz raporunun Levent Bektaş’la ilgili kısmının değerlendirilmesi istendi.

   

  İMZALAR SAHTE

   

  Bafra raporunda 'Kafes Eylem Planı' isimli belgenin ekindeki “Ek-A Görev Bölümü" başlıklı 2 sayfalık belgenin altındaki imza ile “Ek-B Psikolojik Harekat Kampanya Kontrol Formu" başlıklı 4 sayfalık belgenin altındaki imzanın, birinin diğerinden bilgisayar ortamında uygun programlar kullanılarak türetilmiş sahte imza olduğunu belirtti.

   

  BENZERLİKLERİN YANI SIRA FARKLILIKLAR DA VAR

   

  Bu imzaların Bektaş’ın örnek imzalarıyla bir takım benzerliklerinin yanı sıra farklılıklar da göstermekte olduğunu, ancak kesin belirleme için belgenin düzenlendiği tarihteki imza örneklerinin incelenmesi gerektiğine vurgu yapan Bilirkişi Bafra, “Kriminal Polis Laboratuarı’nın ekspertiz raporunun kesinlik arz etmemesi, eksik bir rapor olması dolayısıyla, belge asılları bulunmadan ve eksiklikler tamamlanmadan hukuken bilimsel bulgu ve kanıt mahiyetinde dikkate alınamayacağı ve sonuç bağlanamayacağı kanaatine varılmıştır" denildi.

   

  Raporu mahkemeye sunan Bektaş’ın avukatları tahliye talebinde bulundu.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı