Dünya Haberleri

  Kafadar albaylar

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Venezüela lideri Hugo Chavez, Saddam, Kaddafi gibi Ortadoğu'nun asi liderlerini arayarak, petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için mücadeleye çağırdı. Libya liderinin yanıtı ise ‘1 ya da 2 yıl boyunca petrol üretimini durduralım’ oldu.

  Biri Ortadoğu'nun asi lideri, diğeri ise Latin Amerika'nın. Albay Muammer Kaddafi darbeyle iş başına geldi ve 31 yıldır Libya lideri. Albay Hugo Chavez ise Venezüela'da darbeyle ele geçiremediği iktidarı seçimle kazandı. Şimdi ise iki lider birbirine saygıda kusur etmiyor. Chavez'in ‘petrol için savaşalım’ çağrısı üzerine Muammer Kaddafi, petrol ihracatının 1 ya da 2 yıl boyunca durdurulmasını önerdi.

  1992 yılındaki başarısız darbe girişimi yüzünden 2 yıl hapis yattıktan sonra 1998 yılında devlet başkanı seçilen Hugo Chavez göreve geldiğinden bu yana gelişmekte olan yoksul ülkelerin sözcüsü haline geldi. ABD'yi kızdırma pahasına Küba lideri Fidel Castro, Irak lideri Saddam ve Libya lideri Muammer Kaddafi ile bağlantı kuran Chavez, ilk sert çıkışını geçtiğimiz aylardaki OPEC Zirvesi'nde yaptı.

  COCA COLA PETROLDEN PAHALI

  Batı'nın petrol fiyatlarının düşürülmesi için yaptığı baskı karşısında, ‘Mesele petrol değil. Mesele zengin ülkelerin tükettiği ürünlerin petrolden daha pahalı olması. Bir varil (159 litre) Coca-Cola 78 dolar, bir varil süt 78 dolar, bir varil güneş yağı ise 5365 dolar’ dedi.

  Solcu ve milliyetçi olan Chavez, geçen ay da petrol piyasalarının % 30 oranında düşmesi üzerine OPEC Başkanı olarak S. Arabistan, Libya, Irak ve Cezayir liderlerini telefonla arayarak bu düşüşü engellemek için mücadeleye çağırdı. Kasım ayında petrolün varili 31.63 dolardan 21.64 dolara geriledi.

  Libya lideri Kaddafi ise Chavez'e bir mektup yollayarak, petrol fiyatlarının düşürülmesi için yapılan girişimler karşısında petrol ihracatının bir ile iki yıl durdurulmasını önerdi. Kaddafi, petroldeki iniş çıkışın New York ve Londra'da borsalarındaki spekülasyonlardan kaynaklandığını öne sürdü.

  Asi liderler

  Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, petrol mücadelesi için Irak lideri Saddam Hüseyin'i de aradı. Chavez geçen Ağustos ayında Bağdat'a giderek Körfez Savaşı'ndan bu yana Saddam Hüseyin'i ziyaret eden ilk devlet başkanı olmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı