Gündem Haberleri

  Kadrolu 12 imama Hizbullah sorgusu

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HİZBULLAH'a yönelik operasyonlar tüm yurtta sürdürülürken, Batman merkez ile Hasankeyf ve Gercüş ilçelerindeki operasyonlarda Hizbullah terör örgütüyle bağlantıları olduğu gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda görev yapan 12 imam yakalandı. Batman merkezde 4, Gercüş İlçesi'nde 5 ve Hasankeyf İlçesi'nde de 3 olmak üzere yakalanan 12 din görevlisinin sorgusu sürüyor.

  Batman Müftüsü Yüksel Kaymak gözaltına alınan din görevlileriyle ilgili idari soruşturmanın da başladığını belirterek, ‘‘Bu olayı idari yönden soruşturmak için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelen 2 müfettiş çalışmalara başladı’’ dedi.

  DİYARBAKIR'DA OPERASYON

  Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler Bismil İlçesi'ne bağlı köylerde Hizbullah'a büyük darbe vurdu. Jandarma son olarak Zeko, Tepe ve Ambar köylerindeki operasyonlarda Hizbullah terör örgütüyle ilişkileri olduğu gerekçesiyle Mehmet Nuri Eken, Hasan Işık M.Emin Bal, M.Emin Doğru, Mizbah Korkmaz, Mehmet Kaya, M.Şah Kalkan ve Şeyhmus Kızılkaya'yı gözaltına aldı. Sanıkların evlerinde yapılan aramalarda da 5 Kalaşnikof otomatik tüfek, çeşitli çap ve markada 3 tabanca, bu silahlara ait 500 mermi, 35 örgütsel içerikli teyp kasedi ve örgütsel doküman ele geçirildi.

  6 MÜFETTİŞ İSTANBUL'DA

  İçişleri Bakanlığı, yasadışı Hizbullah örgütünün mali bağlantıları ortaya çıkartmak üzere geniş çaplı araştırma başlattı ve bu amaçla 6 müfettiş İstanbul'a geldi.

  Müfettişler özellikle, örgütle bağlantıları olduğu ihtimalini değerlendirdikleri Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda vakıf ve dernek hakkında inceleme yapıyor. Polisin yürüttüğü araştırmalarda yasadışı örgütün, üyelerine sermaye vererek küçük ve orta ölçekli işyerleri kurdurduğu ve bunlardan elde edilen gelirin de doğrudan örgüte aktarıldığı belirlendi.

  Kartal Cezaevi'nde lahmacun krizi

  FRANSA'da 14 kilo zayıflayan Alaattin Çakıcı'nın, Türkiye'ye iadesiden sonra konulduğu Kartal Özel Tip Cezaevi'nde lahmacun krizi yaşandı. Önceki gece saat 21.30’da canı lahmacun çeken Çakıcı, cezaevi ikinci müdürüne lahmacun sipariş etti. 2. Müdür, ‘‘Çok geç oldu. Bunu yerine getiremeyiz’’ dedi. Öfkelenen Çakıcı, tehditler yağdırdı. Olayın büyümesini istemeyen cezaevi yetkilileri, bir görevliye Yakacık'taki bir lahmacun salonundan 6 tane lahmacun aldırdı. Lahmacunları beğenmeyen Alaattin Çakıcı, ‘‘Bunlarda kıyma yerine soğan konulmuş, gidin bana Hacıoğlu'ndan lahmacun alın’’ dedi. Çakıcı'nın isteğini yerine getiren görevliler, Kartal'daki Hacıoğlu'ndan aldıkları lahmacunları cezaevine getirdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı