Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kadro yetersiz

FENERBAHÇE’nin şu anki durumu hiç iç açıcı değil, tabii önemli olan yeni transferleriyle ne olacağı.

Sakaryaspor dün akşam Fenerbahçe’den bir gömlek üstün oynadı. Hem topu kullanmakta, hem ikili mücadelelerde üstün olan, daha çok kazanmak isteyen ve bunun için hırsla oynayan Sakaryaspor’du. Topu iyi kullandılar.

F.Bahçe’ye bakıyorsun, kopuk kopuyok oynuyorlar. En başta Can’a değinmek istiyorum... Geride ayağındaki her topu uzun ileri attığında iyi oynadığını zannediyor. Belki tecrübesizliğinden, belki de hata yapmaktan korktuğundan topu ayağından çıkarmak için ileri vuruyor. Peki, ileri kime gönderiyor Semih’e... O da koşmuyor. Fenerbahçe santrforsuz oynuyor, bu anlamda 1 kişi eksik.

İki kişi eksiktiler

Orta sahaya bakıyorsun, bu bölgede oynayan futbolcuları mücadeleye girmiyor, defansın içine giriyor. O zaman Sakaryaspor da istediği gibi topu kullanma imkanı buldu. Bu da bir zaaf. Aslında F.Bahçe Ç.Rize maçında da böyleydi. Orta saha bir Aurelio ile olmuyor. Tümer çok pas patası yapmasına rağmen biraz gayretliydi. Tehlikeli yerlerde yine Tümer vurdu. Yalnız sahanın öteki tarafında top oynamak da önemli. Orta sahada oyunu kurmak, kendi sahana yardıma gelmek önemli.

Bakıyorsun, F.Bahçe’nin rakibine üstünlüğü yok, rakibinden fazla pas hatası yapıyor. Tuncay ne oynadığının farkında değil. Onun santrfor oynaması lazım, ama sol bekte, sağ bekte çabalıyor, iyi niyetiyle elinden geldiğince çabalıyor, her yere koşuyor, ama koşmakla olmuyor. Fener’in ona ihtiyacı gol yollarında. Murat Hacıoğlu girdiği zaman sol açığa geçti, adamın yeri orası, ama orada kimse yok. Soldan akın yapacaksın kimse yok. Ümit, 45 kere gitti oraya, canı çıktı. Orta yapacak sağda kimse yok. Tuncay geri geldiğinde her seferinde 30 metre depar atmak zorunda kalıyor. F.Bahçe santrforsuz dedik, Alex de koşmuyor, yani aslında 2 kişi eksikti. Eksik oynarsan, bir de geriden topu oyuna sokamazsan ne olacak, yenileceksin.

Bekleyip göreceğiz

Sakaryaspor daha iyi oynayarak kazandı. Geriden topu ileri atıp rakibe verir, ona oyun kurma imkanı sunarsan bu kaçınılmaz olur. Tabii ki F.Bahçeli futbolcular da kaybetmek için oynamıyor, ama 50 pas hatası yapan, orta sahada hakimiyeti eline alamayan bir takımın kazanmasını beklemek hayal olur. F.Bahçe akın yapamadı, rakibi zorlayamadı. Çünkü iyi bir kadrosu yok. Fenerbahçe kurmak istediği kadroyu sezon başlamadan oluşturamadı. Bunun da sebebi başkanın istifa etmesi. Haklı veya haksızdı, bu önemli değil, transfer daha yeni yapılıyor. Yani takım da yeni ortaya çıkacak. Bakalım F.Bahçe yeni transferler gelince ne olacak. Kezman da katılınca nasıl oynayacak...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI