GAZİANTEP HABERLERİ

Kadooğlu’ndan Moldova Çıkartması

IHA
19.09.2015 - 19:42Son Güncelleme :

TÜRKONFED, YÖNETİM KURULU BAŞKANI TARKAN KADOOĞLU, BAŞKANLIK YAPTIĞI BİR HEYET İLE MOLDOVA’DA BİR DİZİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ.

IHA

TÜRKONFED, Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Moldova’da bir dizi görüşme gerçekleştirdi.
TÜRKONFED Heyeti ilk önce Moldova Başbakanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Tarkan Kadooğlu, görüşme sırasında, Türkiye ile Moldova arasında ekonomik, sosyal ve ticari olarak işbirliklerinin önemine değindi.
TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, Moldova Başbakanı Valeriu Strelet ile yaptıkları görüşmede, “Moldova ile 2014 yılında imzalanmış olan Serbest Ticaret Anlaşması hızla ülke parlamentoları tarafından onaylanmalı ve yürürlüğe alınmalı. Ancak bu yolla Moldova ile olan dış ticaret hacmimiz 1 milyar dolar seviyesine çıkabilir ve Türkiye Moldova’nın ilk üç ticari ortağı arasına girebilir. Moldova ile özellikle tarım ve gıda sektörlerinde çok geniş bir işbirliği potansiyeli bulunuyor” dedi.
“TÜRK İŞ İNSANLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”
TÜRKONFED heyetini samimi bir şekilde ağırlayan Moldova Başbakanı Valeriu Strelet ise duyduğu memnuniyeti belirtti. Strelet görüşmede bazı konuların altını çizerek, “Moldova’da faaliyet gösteren Türk İş adamlarını çok önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkede karayolu, demiryolu ve enerji sektörlerinde çok ciddi altyapı yatırımları olacak. Moldova adeta bir şantiye görünümü alacak. Bu açıdan Türk iş adamalarının Moldova Hükümeti’nin açtığı ihaleleri yakından takip etmesini öneriyoruz. 2016 yılında Moldova’da bölgesel kalkınma amaçlı birçok fon ve yatırım teşviği yürürlüğe girecek. Yatırımcıların bu programları yakından takip etmesini öneriyoruz. Hali hazırda serbest bölgeler ve enerji’de dışa bağımlı olan Moldova yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularına büyük önem veriyor. Tekstil, otomobil yedek parçaları ve elektronik sektörlerinde önemli fırsatlar var” şeklinde konuştu.
TÜRKONFED heyeti daha sonra Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal ile bir araya geldi. Heyet sırasıyla, Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Didilica, Gök Oğuz Yeri Başkan Yardımcısı Vadim Çeban ve Moldova’daki Türk iş adamları ile görüşmeler gerçekleştirdi.
TÜRKONFED çatısı altında 22 federasyon ve 150 dernek üzerinden 12 bin 500 iş insanı ve 30 bine yakın şirket yer alıyor. Bu üye tabanı ile TÜRKONFED, toplam (enerji dışı) dış ticaretin yüzde 83’ünü gerçekleştiriyor.
TÜRKONFED üyeleri, tarım ve kamu dışı istihdamın yaklaşık yüzde 55’ini sağlamakta. İstanbul, Batı Anadolu, Marmara ve İç Anadolu, Trakya, Orta Karadeniz, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Güney Marmara, Çukurova, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Güneydoğu, Zafer, Doğu, Serhat, Dicle ve Fırat Sanayici ve İşadamları Federasyonlarının yanı sıra Sektörel Dernekler Federasyonu, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu TÜRKONFED üyeleridir.
TÜRKONFED, Avrupalı KOBİ’lerin çatı örgütü olan ve 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden Avrupa Esnaf, Sanatkar ve KOBİ Birliği (UEAPME) üyesidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Kadooğlu’ndan Moldova Çıkartması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Eylül 2015 tarihinde saat 19 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadooğlu’ndan Moldova Çıkartması haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:53
  • Yatsı
   19:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı