Kadir Has Vakfı Yeniköy'de okul açıyor

Hürriyet Haber
25 Temmuz 2012 - 13:04Son Güncelleme : 25 Temmuz 2012 - 14:04

Ağaoğlu'ndan sonra Yeniköy'e bir yatırım daha geliyor. Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Kadir Has Vakfı Yeniköy'ün simge binalarından birini eğitimde yeni girdiği ilköğretim alanında kullanmak için uzun süreliğine kiraladı.

1997 yılında kurulan Kadir Has Üniversitesi ile eğitim sektörüne adım atan Kadir Has Vakfı, kolej kurmak için de harekete geçti. İlk adım ise bir ilköğretim okulu açmak olacak.

CARLTON ARAZİSİ AĞAOĞLU’NUN OLDU

Bununla ilgili olarak bina arayışı neticelendirildi. Vakıf, Yeniköy'deki Yeniköy Panaiya Rum Kilisesi ve Mektebi Vakfı'na ait bölgede Rum Okulu olarak bilinen tarihi binayı kiraladı. Henüz bununla ilgili prosedürler üzerinde çalışan Kadir Has Vakfı, okulu gelecek yıla yetiştirmeyi planlıyor.

1870'de inşa edilen kurucusu Zoğrafyon adı ile Zoğrafyon lisesi olarak hizmet veren bina, uzun yıllar Özel Yenikoy İlkoğretim Okulu olarak faaliyet yürüttü. 1950'de yanan okul, 1954'te de kapatıldı. O tarihten bu yana kilise vakfının binası olarak yoksul ailelerin hizmetinde bulunuyordu. Binanın içinde uzun yıllardır yaşayan yaşlı ailelerin, Yeniköy'de boşaltılan çamaşır fabrikasına nakledileceği belirtiliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı