ZONGULDAK HABERLERİ

"Kadir Gecesi” Devrek’te Coşkuyla Kutlandı

IHA
14.07.2015 - 11:43Son Güncelleme : 14.07.2015 - 11:44

DEVREK KADİR GECESİ

IHA

Bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” Devrek’te coşkuyla kutlandı.
İlçe genelinde camilerde gerçekleştirilen programlarda vatandaşlar Kadir Gecesi’nin önemine ilişkin vaazları dinlediler. Yoğun ilgi gören Kadir Gecesi programlarıyla birlikte vatandaşlar camilere akın ettiler. Kadir Gecesinin önemini anlatan Devrek Müftüsü Mahmut Çakır ise şöyle dedi:
"Bu gece bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu gecede Allah’a kulluk görevini yerine getirmede kusur ve yanlışının olduğunu hissedenlerin Yüce Allah’a yönelerek, O’nun rahmet, şefkat ve mağfiretine sığınabilecekleri, karardığını düşündükleri gönüllerini tövbe ve istiğfarla arındırabilecekleri çok özel bir gecedir. Yüce Allah’ın af ve merhametine sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme hemen her müminin temel gayesidir. Bu tür mübarek gün ve geceler, manevi hayatımızda öze dönme ve kendimizi yenileme fırsatı sunan, toplumda birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasını sağlayan, ilahî af ve mağfiret niyazlarını zirveye taşıyan bereket yüklü zaman dilimleridir. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, her türlü ayrılık ve ayrımcılığı, bencillik ve düşmanlığı geride bırakarak dünyaya hikmet gözüyle bakmaya çalışalım. Yaşadığımız hayatın geçici olduğunu, Allah katında kalıcı olanın ise imanımızın ve yararlı işlerimizin olduğunu fark edelim. İnsanı insan olduğu için sevip, Yaratandan dolayı hoş görüp dünyaya biraz da rahmet penceresinden bakalım. Etrafımıza kin ve nefret yerine, sevgi ve barış tohumları ekelim. Yalan, gıybet ve iftira gibi bizi birbirimize düşman eden kötülüklerden uzak duralım. Düşmanlık, dargınlık ve kırgınlıkları ortadan kaldırarak, dostluk, kardeşlik, huzur ve güven içinde bir hayat sürdürmeye gayret edelim. Her zaman olduğu gibi bilhassa böyle feyizli ve bereketli gecelerde anne ve babalarımızın hayır dualarını alalım. Çevremizle bilhassa komşularımızla insanî ilişkilerimizi daha da güçlendirelim. Sevinçleri ve nimetleri paylaşmayı, zayıfların ihtiyaçlarını gidermeyi, muhtaçların dertlerine derman olmayı ve acıları dindirmeyi öğrenelim ve hayata geçirelim. Bu duygu ve düşüncelerle Devrekli vatandaşlarımızın ve İslâm Alemi’nin Kadir Gecesi’ni kutlar, bu gecede yapacağımız ibadet ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını, insanlığa barış ve huzur getirmesini, Yüce Allah’tan niyaz ederim."
Düzenlenen programda hayırsever vatandaşlar tarafından cemaate çeşitli ikramlarda bulunulurken, mübarek gece nedeniyle görevliler tarafından mevlidi şerifler, ilahiler ve Kur’anlar okundu. Tekbirler getirilerek Sakal-ı Şerif vatandaşların ziyaretine açıldı ve ilçedeki camilerin bir kısmında Tespih namazları kılınırken, vatandaşların ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için merkezde bulunan bazı camiler sabaha kadar açık bırakıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden "Kadir Gecesi” Devrek’te Coşkuyla Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Kadir Gecesi” Devrek’te Coşkuyla Kutlandı haberi güncellenecektir.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   16:24
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı