Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Kadınların yarısı rızası dışında evlendiriliyor’

  İZMİR, (DHA)
  24 Temmuz 2007 - 14:56Son Güncelleme : 24 Temmuz 2007 - 11:55

  YAPILAN araştırmaların ülkemizde kadınların yüzde 50,8'inin rızaları olmadan evlendirildiğini ve yüzde 45.7'sine kocalarının seçiminde danışılmadığını açıklayan Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Nurselen Toygar, “Bu evliliklerin sonuçları ağır olabilmekte, evlenmeyi reddetme ölüm anlamına gelebilmektedir” dedi.

  Kadınların şiddete boyun eğmek zorunda kalabildiğini ve şiddet uygulayan eşlerinden kaçıp ailelerine sığınanların bir çoğunun zorla geri döndürüldüğünü açıklayan Prof. Dr. Toygar, şunları söyledi:

  “Evdeki şiddetin sonuçları çok geniş bir etki alanına sahiptir. Kadınlar çoğunlukla kendilerine yönelik şiddeti haklı gösteren toplumsal tutumları içselleştirmektedir. Türkiye'de yapılan bir dizi araştırma kadınlar arasındaki özsaygı düzeyinin düşüklüğünü göstermektedir. Birçok kadın erkekten daha az otoriteye sahip olduğuna inanmaktadır. Bir araştırmaya göre ülkenin bazı bölgelerinde görüşülen kadınların neredeyse yüzde 90'ı erkeğin evin reisi olduğuna inanmaktadır. Hatta fiziksel cezayı hak ettiğine inananların oranı kırsal kesimde yüzde 70'ten fazladır. Bazı vakalarda erkek akrabalarını sorumluluk ve yasal yaptırımlardan kurtarmak için kadınların kendi cezalarını kendilerinin verdiği bildirilmiştir.”

  Adalet mekanizmalarına erişebilmesi ve şiddeten korunması gereken kadınların önünde sayısız engel bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Toygar, “Polis memurları çoğunlukla, görevlerinin kadınları eve dönmeye ve barışmaya ikna etmek olduğuna inanmakta ve kadınların şikayetlerini soruşturmamaktadır. Birçok kadın, özellikle de kırsal kesimde yaşayanlar, resmi şikayette bulunma olanağına sahip değildir, çünkü yaşadıkları yerlerden uzaklaşmaları yoğun eleştiriye ve bazı durumlarda şiddete maruz kalmalarına neden olmaktadır” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı