Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadınların yarısı ‘dayak olmalı’ diyor

  Hürriyet Haber
  31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de kadınların ve erkeklerin yarıya yakını, ‘‘kocaya itaat etmeyen kadın dövülmeli’’ fikrine inanıyor. Böyle olunca da aile içinde şiddet eksik olmuyor.

  Kötü muamele gören kadınların yüzde 77.8’i kimseden yardım istemiyor. Dayak karşısında yüzde 39.4’ü susarak, yüzde 16’sı da konuşarak tepki veriyor.

  DÜNYANIN pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de kadınlar, eşleri ya da birlikte yaşadıkları erkeklerden kaynaklanan, ruhsal ve fiziksel sağlıklarını bozan, hatta ölümlere neden olan şiddetle karşı karşıya. Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nün saptamaları şöyle:

  İTAAT ŞART

  Türkiye'de kadınların yüzde 44.9'u, erkeklerin ise yüzde 45'i, ‘‘kadın kocasına itaat etmediğinde kocasının dövme hakkı olduğunu’’ düşünüyor ve evli kadınların yüzde 18'i kocaları tarafından dövülüyor.

  Boşanmış yoksul kadınlar, en önemli geçimsizlik sebebi olarak kocalarının kendilerine uyguladığı şiddeti tokatlama, yumruklama, hastanelik edinceye kadar dövme ve ölümle tehdit şeklinde sıralıyor.

  ERKEK ŞİDDETİ

  Şiddet daha çok ev içinde gerçekleşirken, şiddet eylemlerinde saldırgan büyük bir olasılıkla ya koca ya da kadınların duygusal ilişkiye geçtiği erkekler oluyor.

  Köyde yaşayan kadınların yüzde 76'sı da eşleri tarafından dövülüyor.

  YA KOCA, YA BABA

  Dayak nedenleri arasında kocanın sözünü dinlememe, ev işlerini aksatma ve cinsel sorunlar ilk sırada yer alıyor.

  Evli kadınlar kocalarından, bekarlar ise babalarından şiddet görüyor. Bu kadınların yüzde 41'inin intihar girişiminde bulunuyor.

  Kocanın kötü davranması karşısında kadınların yüzde 77.8'i hiç kimseden yardım istemiyor. Kadının verdiği tepkilerin başında ise yüzde 39.4 ile susma geliyor, bunu yüzde 16.7 ile konuşma izliyor.

  KENDİNİ SUÇLUYOR

  Kadınların yüzde 78.9'luk bölümü, eşlerinin kötü davrandığını belirtirken, bunun kendi davranışlarından kaynaklandığını söyleyenler de ilk sırayı alıyor.

  Çalışan kadınlarda fiziksel istismara uğrama oranı daha düşük. Ayrıca, erkeğin eğitim düzeyi yükseldikçe, kadına yönelik istismar da azalıyor.

  ABD'li kadın da dertli

  DÜNYADAKİ kadının durumu da pek farklı değil. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun raporuna göre, dünyadan bazı örnekler şöyle:

  ABD'de kadınların yüzde 21 ile 30'u arasındaki bölümü, partnerleri tarafından yaşamları boyunca en az bir kez dövülüyor. Bunların yarısı da yılda üç kezden fazla dayağa maruz kalıyor.

  ABD'de ayrıca, kadın intiharlarının dörtte biri kötü muameleden kaynaklanırken, bu oran zenciler arasında daha da yüksek.

  Kolombiya'da kadınların yüzde 20'si partnerleri tarafından dövülüyor ve her üç kadından biri de duygusal yönden ya da sözlü olarak suiistimale uğruyor.

  Papua Yeni Gine'nin kırsal kesiminde kadınların yüzde 67'si, kentte ise yüzde 56'sı fiziksel şiddet yaşıyor.

  Norveç'te jinekolojik hastaların, yüzde 25'i partnerleri tarafından fiziksel ya da cinsel açıdan suiistimal ediliyor.

  Kenyalı kadınların yüzde 42'si, kocaları tarafından sürekli olarak dövülüyor.

  Okyanusya'da da evlilik içindeki şiddet, kadınların intihar nedenleri arasında ilk sırayı alıyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı