Gündem Haberleri

  Kadınların soyadı zaferi

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul ve Ankara’da iki kadın boşandıktan sonra çocuklarına kendi soyadlarını vermek için açtıkları davayı kazandı. Ankara’daki kararda “Eşlerin evlilik birliğini temsil yetkilerinin eşitlendiği” kaydedildi.

  İSTANBUL’da ev kadını Şennur Göksu, 2011’de boşandıktan sonra, çocuklarına kendi soyadını verebilmek için Bakırköy 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemede, tanık olarak dinlenen Göksu’nun yeğeni Murat Göksu, “Halam velayet hakkı verilen çocuklarıyla birlikte yaşıyor. Çocuklar 3 yıldır babalarını hiç görmediler. Soy isimlerinin annelerinden farklı olması, çocuklarda psikolojik sorun yaratıyor” dedi. Göksu’nun çocuklarının soyadlarını değiştirme istemini kabul etti. Kararı sevinçle karşılayan Göksu, “Çok mutluyum, kızlarım da soyadlarının benim soyadımla aynı olmasını çok istiyordu” dedi.

  Ankara’da ise Mustafa Alkaç’tan, 2009’da boşanan Esra Ertan, çocuğun velayet hakkını da aldı. Anne Esra Ertan, Ankara Nüfus Müdürlüğü ile boşandığı Mustafa Alkaç’a dava açarak, çocuğuna kendi soyadının verilmesini istedi.

  Reislik ortadan kalktı

  Davayı kabul eden Ankara 11’inci Aile Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, Türk Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklikle kocanın “evlilik birliğinin reisliğinin” ortadan kalktığı ve eşlerin evlilik birliğini temsil yetkilerinin eşitlendiği kaydedildi. Soyadı Kanunu’nun 4/2. maddesinin, boşanma halinde çocuğun babasının seçtiği adı alacağına ilişkin hükmünün, Anayasa Mahkemesi’nce iptal edildiği anımsatılan kararda, “Çocuğun, beraber yaşadığı annesiyle soyadının aynı olmasının sosyal yaşam içinde ve hakların kullanılmasında menfaatine olduğu” ifade edildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı