Kadınların sesi gerçekten de erkekleri etkiliyormuş!

Birce BORA / LONDRA
21 Aralık 2014 - 12:14Son Güncelleme : 21 Aralık 2014 - 12:16

ABD’deki James Madison Üniversitesi’nden ses uzmanlarının yaptığı yeni bir araştırma doğurgan bir kadının sesini duyan erkeklerin gerçekten de tüylerinin ürperdiğini ortaya çıkarttı.

Kadınların gırtlaklarının vücutlarındaki hormon seviyelerinden etkilendiğini belirten araştırmacılar, bu nedenle kadınların en doğurgan oldukları dönemlerde farkında olmadan normalden daha ince bir sesle konuştuğunu belirtti.

Araştırmacılar yaptıkları deneylerde kadın sesindeki bu değişimin erkeklerin cildindeki elektriksel aktivitelerin artmasına neden olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Deney kapsamında uzmanlar bir grup kadın ve erkeğe regl döngüsünün farklı evrelerinde olan kadınların konuşmalarını dinletti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Melanie Shoup-Knox Daily Telegraph gazetesine konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bir kadının sesinden doğurgan olup olmadığını anlayabilmek erkeklerin uygun bir eş seçmelerini kolaylaştırıyor ve onlara evrimsel bir avantaj sağlıyor” dedi.

Doğurgan bir kadının sesini duyduklarında diğer kadınların da erkeklere benzer tepkiler verdiğini söyleyen Shoup “Bu da kadınların rakiplerini tespit etmesine imkan veriyor ve onlara da bu şekilde bir evrimsel avantaj sunuyor” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı