İZMİR HABERLERİ

Kadınların oyma sanatı ilgisi

DHA
10.03.2018 - 16:30Son Güncelleme :
DHA

MODEKO 29. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı'nda, geleneksel Türk el sanatları içerisinde önemli bir yer tutan ahşap oymacılığına kadınlar büyük ilgi gösterdi. Bu sanata yıllarını veren Etem Piral, oyma sanatının meraklısının çok yapanının ise az olduğunu söyledi.

Fuar İzmir alanındaki MODEKO 29. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı yerli ve yabancı sektör profesyonelinden büyük ilgi topladı. Avangart mobilyalar, akıllı mobilyalar, genç odaları ve oturma odalarındaki son trendleri sergileyen stantlar daha fazla ziyaretçi çekti. Zincir mağazaların temsilcileri, toptancılar, dağıtıcılar, ithalatçılar, ihracatçılar, mimarlar, dekoratörler ve endüstriyel tasarımcılar 2018'in mobilya modellerini yakından incelemeye aldı.

KADINLAR OYMAYI DENİYOR

MODEKO kapsamında yer alan İzmir Mobilyacılar Odası standında küçük esnafın ürün yelpazesinden örnekler sunuldu. Geleneksel Türk el sanatları içerisinde önemli bir yer tutan ahşap oymacılığı sanatına yıllarını veren Etem Piral da ziyaretçilere stantta küçük atölyesinde yaptığı işlerden kesitler sunuyor. Piral'ın yaptığı işleri meraklı gözlerle takip eden kadınlar önce sorular soruyor, sonra oyma sanatını yapmayı deniyor. Oyma santaçısı Etem Piral, "Fuar açıldığından bu yana meraklı gözlerin bakışı altında çalışıyorum. 7'den 77'ye kadın-erkek merak duyuyor. En fazla ilgi duyan grup kadınlardan oluşuyor. Bir anda usta sanatçılar gibi iş yapmak istiyorlar. Bazıları birkaç dakikada bırakıyor. Bazıları birkaç saat yapıyor. Devam etmek için ders istiyorlar" dedi.

Geleneksel oyma sanatına büyük ilgi duyan Hülya Fortacı da, "Geçmişten günümüze oyma sanat eserlerine büyük ilgi duyuyorum. Kültür beşiği Anadolu'da yaşıyoruz. Tarihimizden yansıyan bu tasarımlar ve motifler dünyaya pazarlansa ihracatımız katlanır. Burada birkaç saat ilgilendim. Gündelik stresi attırıyor. Devam etmek için ders almak istiyorum" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadınların oyma sanatı ilgisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı