ESKİŞEHİR HABERLERİ

Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı

IHA
14.09.2015 - 13:34Son Güncelleme :

ANKARA DAKİ TOPLANTI

IHA

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Didem Aydınmakina, Ankara’da yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı değerlendirme toplantısında Eşitlik Birimi ve Eşitlik Komisyonu çalışmalarını anlattı.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programına yönelik, ‘Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme’ projesindeki uygulamalarıyla en başarılı kamu kuruluşu seçildi. Ankara’da yapılan değerlendirme toplantısına Eskişehir adına Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Didem Aydınmakina ve projeler kapsamında verilen mesleki eğitimler sonucu su tesisatçısı olan Güzel Hanım katıldı. Toplantının açılış konuşmasını programa sponsor desteği veren Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan yaptı. Koyunsağan konuşmasında, BM Cinsiyet Ayırımcılığı 2014 Raporunda Türkiye’nin 142 ülke arasında, 125. sırada olduğunu söyledi.
Toplantının panel kısmında programı başarıyla uygulayan Eskişehir, Edirne ve Gaziantep büyükşehir belediyeleri adına konuşmacılar ve Eskişehir’de erkek mesleklerine yönelik eğitimi tamamlayan ve su tesisatçılığı yapan Güzel Hanım katıldı. İlk konuşmayı yapan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Aydınmakina, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kadınların güçlendirilmesinin önemine değinen sözlerini hatırlattı. Aydınmakina, “Öncelikle Eşitlik Birimi ve Eşitlik Komisyonunu kurduk ve “eşit haklar farklı ihtiyaçlar” a duyarlı bütçelemeyi hayata geçirerek iyi bir örnek oluşturduk. Daha sonra projelerimizi uygulamaya başladık. Yeni belediyeler kanunuyla, artık sadece merkezde değil, ilçeler ve bunlara bağlı mahallelerdeki kadınlara da ulaşmamız gerekiyordu. Önce 500 muhtara ulaşarak, en önemli sorun olan kanser taraması konusunda kadınlara bilgi verdik. 700 kadını köylerinden Eskişehir’e getirerek, kanser taramalarını yaptırdık. Bu projemizi, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile sürdürüyoruz. Erkeklerin yapabildiği meslekler konusunda kadınlarımızı eğittik” dedi.
Büyükşehir Belediyesinin eğitimleri sonucu su tesisatçılığına başlayan Güzel Hanım da panelde, mesleğe başladıktan sonra yaşadıklarını toplantıya katılanlarla paylaştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 13 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı