Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kadınların feryadı Foça'da yükseldi

Kapatılan Seyrek Beldesi’nin ilk ve son belediye başkanı Nurgül Uçar’ın arkadaşım olması kadar, bir gazeteci oluşundan da büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.

Kuş uçmaz kervan geçmez bir köy olarak aldığı Seyrek’i görev süresi boyunca İzmir’in en çok sözü edilen, çağdaş bir beldesi haline getirip, kadını evinden, tarlasından çıkarmayı, ekonomiye dahil etmeyi başaran Nurgül, bir yandan 2008’de kapatılan belediyelerin öncülüğünü yapıp hukuk savaşını sürdürürken, diğer yandan Türkiye’yi sarsan bir çalışmaya imza atmayı başardı. İki yıl il il, ilçe ilçe dolaşarak 1930’dan bu yana ülke genelinde göreve gelen kadın belediye başkanlarının envanterini çıkarıp, bu süreçte seçilen 30 bin belediye başkanından sadece 79’unun kadın olduğu gerçeğini kendi deyimiyle ‘siyasetçilerin yüzüne vuran’ Uçar, büyük bir buluşmaya evsahipliği yaptı.

Uzun yürüyüşün ilk adımı
Hafta sonu Foça’dan yükselen ‘kadın çığlığı’nı Türkiye’de sanırım duymayan kalmadı. İstanbul’dan Artvin’e, Midyat’tan Bozcaada’ya, Uşak’tan Diyarbakır’a, Van’dan Eskişehir’e, kısaca yurdun dört bir yanından eski ve yeni 40’a yakın kadın belediye başkanı İzmir’in bu şirin ilçesine aktı. Leon Otel’de üç gün boyunca deneyimlerini paylaştı, görüş alışverişi yaptı ve uzun bir kadın yürüyüşünün ilk adımını attı. Türk kadınına 1930’da verilen seçme ve seçilme hakkının, yerelde ve genelde verilmeyişinin hesabını sordu. ‘Artık kotadan değil, eşit temsilden söz ediyoruz’ dedi. Kadına değer vermeyen partilerin kadından oy beklememesi gerektiğini söyledi. Toplumun yüzde 50’sinin kadın olduğunu hatırlattı, hiçbir partinin tek ayak üstünde yürüyemeyeceğinin altını çizdi. Bir yönetimde kadın yoksa, o ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini vurguladı. ‘Kadınız, farkındayız, pazar görseli olmadığımızı artık biliyoruz’ dedi. ‘Kota da neymiş’ diye isyan ederken, bundan böyle hak beklemeyeceklerini, söke söke alacaklarını haykırdı. 83 yılda aralarında Ankara’nın da bulunduğu, hiç kadın başkan tanımamış 41 ilde, artık hemcinslerini görmek istedikleri konusunda önümüzdeki yerel seçimler için siyasi partileri uyardı.

Propaganda yok
Toplantının belki de en güzel yanı, çeşitli partilerden başkanlık yapmış ve halen yapan kadınların, ait oldukları partilerle ilgili tek sözcük etmemesiydi. Yine tek siyasetçinin bulunmadığı, siyaset üstü toplantıda, vurgulanan en önemli konulardan biri de, ‘belediyeciliğin bir siyaset değil, hizmet olayı’ olduğunun artık algılanması gerektiği idi.
Kadın Koalisyonu Başkanı İlknur Üstün’ün başkanlık yaptığı üç günlük oturumların sonunda kararlar da aldı kadın başkanlar.


Önce platform sonra birlik

Öncelikle ilk kez gerçekleştirilen buluşmanın daha örgütlü ve genişleyerek belirli aralıklarla tekrarlanması kararlaştırıldı. Bir Kadın Başkanlar Platformu, bunun içinde de küçük bir çalışma grubu oluşturularak Kadın Başkanlar Birliği’ne giden yolda ilk adım atıldı. Bu platform kadın aday koymayan partileri izleyerek, ortak davranış sergileyecek. Başkanlar arasında düzenli bilgi paylaşımını sağlayacak bir sanal ağ kurulacak ve kadınlar artık masaya yumruklarını daha güçlü vuracak.

Bir kadın gazeteci olarak açıkçası üç gün boyunca soluksuz izlediğim buluşmadan, mutlu ve umutlu ayrıldım. Her alanda olduğu gibi kadınlar artık siyasette de haklarını sonuna kadar arayacak ve olması gereken noktada olacak. ‘Kadınız, farkındayız’ çığlığı, inanıyorum ki önümüzdeki yerel seçimde karşılığını bulacak.

Hükümet Kadın nerede?
Burada bir küçük hayal kırıklığımı da aktarmadan geçemeyeceğim. Siyaset tarihinde ilk kez gerçekleşecek bu buluşmanın onur konuğu Demet Akbağ olacaktı. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Zekiye Midyat’ın hayat öyküsünü ‘Hükümet Kadın’ filmiyle beyaz perdeye aktaran sanatçıyı aradı gözlerim. Sorduğumda Nurgül Uçar’ın defalarca aramasına rağmen geri dönüş alamadığını öğrendim. Üzüldüm ve bugüne kadar izlediğim dizi veya filmlerdeki oyuncuların gerçekte hiçbir sosyal sorumluluk hissetmeyip, olaya sadece ‘rol’ olarak baktıklarını öğrendim. Bundan sonra film izlerken bunu hiç aklımdan çıkarmayacağım.

Kadınların feryadı Foçada yükseldi

Mardin Derik’in başkanı Ayşe Karadağ, Diyarbakır Bismil başkanı Cemile Eminoğlu, Van Bostaniçi başkanı Nezahat Ergüneş İzmir’e yöresel kilimlerini hediye ederken, Nurgül Uçar, Mevlana tablosu ile barış mesajı verdi.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI