« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadınların erkeklere bir üstünlükleri daha!

Kadınlar küçük sayıları daha hızlı seçebiliyor. Sayma ile ilgili yeni bir araştırma, kadınların küçük sayılarda erkeklerden daha duyarlı olduklarını ortaya koyuyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bir bilim müzesinde yapılan matematik sınavında kadın gönüllüler bir ile dört arasında noktayı erkeklerden çok daha hızlı sayarlarken, daha fazla sayıda nokta söz konusu olduğunda her iki cinsin de eşit bir başarı düzeyi sergilediği görüldü.

Araştırmadan elde edilen bulgular beynin küçük ve büyük sayıları farklı biçimlerde ele aldığı yönündeki kanıtları daha da güçlendiriyor. Beyinde nesnelerin ‘ikili’ ya da ‘üçlü’ öbekler olarak algılayan yerleşik bir sistem olduğu sanılıyor. Öte yandan, 12 ile 13 arasındaki farkın ayırdına varmak için saymamız gerekiyor.

Araştırmacılar beynin sayma düzeneklerinin iyice kavranması sayesinde çocukların %5’inde görülen matematiği öğrenme güçlüklerinin önüne geçilebileceğine inanıyorlar.

Test müzede yapıldı

Araştırmaya önderlik eden Londra University College uzmanlarından Brian Butterworth, bilgisayar sınavını Bristol bilim müzesinde uyguladı. Sınavda yaşları 5 ile 65 arasında değişen 18 bin kişinin tepki verme süreleri saptandı. Müze ziyaretçileri bilgisayar ekranında sergilenen nokta sayısının yanında belirtilen sayıya uyup uymadığını belirtmek için bir düğmeye bastılar.

Sonuçta birkaç noktayı saptamanın yaklaşık yarım saniyelik bir süre gerektirdiği, ancak kadınların saniyenin 50 binde birine eşit bir süreyle erkekleri geride bıraktıklarına tanık olundu. Gelgelelim, nokta sayısı beşin üzerine çıktığında cinsler arasındaki bu farkın da ortadan kalktığı görüldü.

Beynin küçük sayılarla büyük sayıları neden farklı biçimlerde ele aldığı tam olarak bilinmiyor. Fare, aslan ve şempanze gibi toplu halde yaşayan kimi hayvanların sayı sayabildikleri, bunun tek ya da toplu saldırı durumunda bu hayvanların nasıl bir tepki göstereceklerini belirlemede yardımcı olabileceği belirtiliyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz