Ege Haberleri

EGE

  Kadınların dalış merakı

  Ahmet ERTAN, (DHA)
  21 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 21:39

  Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde, su altı zenginliklerini görmek için dalgıçlık eğitimi alan kadınların sayısı her geçen gün arttığı bildirildi.

  Dalış eğitmeni Kemal Çalışkan, Türkiye’nin sahip olduğu su altı zenginlikleri ile dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını, ilçe sahillerinin  yurt içi ve dışında giderek daha büyük bir ilgi görmeye başladığını söyledi.

  Geçen yıl sadece kendi dalış merkezleri aracılığıyla 4 bin civarında kişinin su altının güzelliklerini görme fırsatı bulduğunu ifade eden Çalışkan, rakamın bu sezon üç katına çıktığını ifade etti. Geçmişte dalgıçlık eğitimi alanların neredeyse tamamını erkeklerin oluşturduğuna dikkat çeken Çalışkan, “Dalgıçlık eğitimi alanların sayısı, gün geçtikçe artıyor. Buna bağlı olarak da kadınların su altı merakı da giderek büyüyor. Geçmişte dalgıçlık eğitimi alanlar arasında tek tük rastlanan kadınların sayısı, son zamanlarda erkeklerden fazla oldu. Neredeyse dalış yapan her 10 kişiden 6’sı kadın” diye konuştu. Çalışkan, son dönemlerde şirketlerin, çalışanlara yönelik hazırladıkları sosyal projeler kapsamında dalgıçlık eğitimine de yer vermelerinin, dalış sporuna kadın ilgisini artırdığını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı