Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadınlardan ‘Anayasa Değişikliği’ protestosu

  Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)
  03 Mayıs 2010 - 15:33Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 15:49

  CUMHURİYET Kadınları Derneği ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri TBMM Çankaya Kapısı'nda toplanarak 2'nci tur oylaması yapılan Anayasa Değişikliği Taslağı'nı portesto etti.

  MECLİS ÖNÜNDE PROTESTO ETTİLER

  Meclis önüne gelerek kadınlara destek veren Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, “Erkler ayrılığı ilkesinin erkler birliğine dönüştürüleceğine ilişkin endişelerimizi, tüm sivil toplum örgütleriyle ve Meclis'te bulunan milletvekillerimizle paylaşmaya çalışıyoruz” dedi.

  Anayasa değişikliği taslağının Meclis'teki bugünkü görüşmeler öncesi TBMM Çankaya Kapısı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Türk bayrakları ile Atatürk posterleri açtı.

  Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Saruhan burada etkinliğe katılan sivil toplum kuruluşları adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. Yapılmak istenen değişiklikteki en önemli konunun hukuk sistemine ilişkin 3 madde olduğunu belirten Saruhan, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi’nin oluşumu konusunda yapılacak değişikliklerle bu 2 önemli yargı kurumunun yürütmeye bağımlı hale getirileceğini söyledi. Değişiklikle yapılmak istenenin iktidarın emrinde taraflı bir yargı yaratmak olduğunu öne süren Saruhan, şöyle dedi:
  “Bir ülkede yargı, bağımsız değilse orada hukuk devletinin varlığından söz edilemez. Yürütme, Meclisin yani yasamanın çoğunluğu içinden çıkmakta. Yürütmenin, demokratik ve adil olması hukuk sınırları içinde davranması ile olanaklıdır. Hukuku uygulayacak ve yürütmenin etkinliklerinin hukuka uygunluğunu denetleyecek olan yargıçların gelecekleri, iktidarın iki dudağı arasında ise o ülkede hukukun üstünlüğünden söz edilemez.”

  Saruhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsmet İnönü'yü Hitler'e benzetmesini esefle karşıladığını ekledi. Protestoya destek vererek TBMM önüne gelen Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan ise, protesto eylemine katılarak destek verdiğini ifade ederek, yapılmak istenen anayasa değişikliğinin ‘Erkler ayrılığı ilkesine’ aykırı olduğunu savunarak, “Anayasal düzlemi değiştirilmeye çalışılıyor. Erkler ayrılığı ilkesinin erkler birliğine dönüştürüleceğine ilişkin endişelerimizi tüm sivil toplum örgütleriyle ve Meclis'te bulunan milletvekillerimizle paylaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından grup, olaysız dağılırken, polisin Meclis önünde geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı