"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Kadınlarda saç dökülmesi ciddiye alınmalı

Köşenizi ilgiyle okurum, toplumun birbiriyle iletişimini sağlayan neredeyse tek başınıza bir sivil toplum örgütüsünüz.

Köşenizde saç dökülmesi sorunu yaşayan pek çok kişiye yönlendirmelerinizi okumaktayım. Çoğunlukla bir dermatologa görünmelerini ya da kozmetik-estetik kurumlara gitmelerini tavsiye ediyorsunuz. Bunlar da doğru olmasına rağmen bazı eksiklikler var. Ben de tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Şimdiye kadar saç dökülmesi hep erkek sorunu olarak algılandı; oysa kadınlar da erkek tipi saç dökülmesi denilen tıbbi adı AGA olan, bir tür kellik sorunuyla karşı karşıya.

Bu genetik ve hormonal bir sorun. Şimdilik kalıcı bir tedavisi yok; saçlarınız sinsice inceliyor ve sonunda kıl kökleriniz ölüp, yavaşça kel kalıyorsunuz. Kellik erkekler için bazen bir prestij meselesi olsa da, kadınlar için tam bir trajedi. Çünkü bu, sadece menopoza girmiş yaşlı kadın hastalığı değil; artık 30’lu yaşlardaki kadınların da sorunu. Bende de 30’lu yaşlarımda başladı, ne yazık ki bu saç dökülmesini mevsimsel ya da stresten sanıp pek üstüne düşmedim. Bir de bazı bilgisiz kadın kuaförlerinin sorunu küçümseyen tavırları nedeniyle saçlarımı neredeyse tamamen kaybediyordum.

Sadece kuaförler olsa gene iyi, ya cildiyecilerin "Strestendir, kadında saç dökülmesi olmaz" yaklaşımları daha da kötü. Çünkü kadınların da erkek gibi kel kalacağı düşünülmüyor. Oysa günümüzün stresli yaşantısı, yediklerimizin kalitesizliği, şimdi kadınlarda annelerimizin hiç bilmediği hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmakta.

Ben sorunumun kadın tipi kellik olduğunu internette, bir genç cildiyecinin açtığı siteden öğrendim. Saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri var, bunlar bulunmadan ne yazık ki sonuç alınamıyor. Ülkemizde bu konuda doğru teşhis koyan, detaylı araştırmalar yapan yerler çok kısıtlı. Örneğin sadece Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde saç derisinin biyopsi analizi yapılıyor. Ancak bu analizden sonra, doğru teşhis ve tedavi uygulanabiliyor.

Saç dökülmesi kadın ya da erkek için çok önemli bir konu, çünkü organizmada ciddi bir sorun olduğunda saçlarda belirti veriyor. Bu nedenle sizden hem okurlarınızı, hem de Kuaförler Birliği’ni saç dökülmesini ciddiye almaları konusunda uyarmanızı rica ederim. 

RUMUZ: SAÇLARIMI KAYBEDİYORUM


Sevgili okurum, sormayın benim de saçlarım dökülüyor; ama sadece İstanbul’da bulunduğum aylarda. Yazın Datça’da kaldığım sürece saçlarım hiç dökülmüyor. Ben bunu biraz da sularımızdaki kimyasallara bağlıyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Elbette okurlarım da bu bilgilerden yararlanacaklardır. Bu arada keşke o genç dermatoloğun açtığı sitenin adını verseydiniz, okurlarımla da paylaşırdım.

Cinsel ilişki yaşamamış olmam anormal mi

Sevgili Güzin Abla, uzun zamandan beri size derdimi anlatmak istiyordum ama bir türlü cesaret edemedim.
Ben 36 yaşında bir kadınım. Derdim ise, bugüne kadar hiç cinsel ilişki yaşamamış olmam. Doğrusu bazı fırsatlar oldu, ama ben hep ilk defa eşim olacak kişiyle bunu yaşamak istedim. Maalesef o kişi de şimdiye kadar karşıma çıkmadı. Doğrusu halimden utanıyorum, eğer bir gün bir erkekle beraber olursam bu durumu nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Hatta bu yüzden jinekoloğa bile gidemiyorum. Bu yaşta hálá kız olmak bana anormal geliyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

RUMUZ: YAŞ 36


Canım kızım, neden böyle bir düşünceye kapıldın anlayamadım. Eğer çevrende seni küçümseyen pek fazla özgür kadın varsa, bu tümüyle onların tercihidir. Bu seni etkilememeli. Bu yaşa kadar cinsel birleşme yaşamamış olmanı, kendini evleneceğin adama saklamak istemeni anormal görecek bir erkek düşünemiyorum. Hele kadın doktoruna gitmekten kaçınman bana tümüyle saçma geldi, kusura bakma. Son zamanlarda ortam öylesine bir cinsel özgürlük eğilimi sergiliyor ki, sanırım kendini boş yere ezik ve anormal görmeye başlamışsın.

Bir kız çocuk evlat edinmek istiyoruz

Sevgili Güzin Abla; ben evli, üç çocuk babası ve eşini canından çok seven bir erkeğim. Benim eşimle hiçbir problemim yok. Senden bir ricamız var. Biz önce şu Tsunami olayından, ardından Pakistan depreminden ve de son olarak da şu Malatya Çocuk Yuvası görüntülerinden çok etkilendik. Bizim dünya tatlısı üç oğlumuz var. Kızımız yok; gerçi erkek-kız fark etmez ama Almanya’da yaşıyoruz ve evlat edinmek istiyoruz. Biz nereye ve nasıl müracaat edeceğimizi bilmiyoruz. Anne-babası olmayan veya çok zor durumda olan bir çocuk istiyoruz. Ama önce tercihimiz öksüz bir küçük çocuk. Bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz. e-mail: ciguli_60@yahoo.de

RUMUZ: GURBETÇİLER 60


Sevgili gurbetçi dostlarım, böyle hayırlı bir düşünce için sizi yürekten kutlarım. Almanya’yı bilmiyorum, ama Türkiye’de evlat edinmek istediğinizde karşınıza bazı bürokratik engeller çıkabiliyor. Yine de evlat edinme konusunda bildiklerimi söyleyeyim (bunlar tabii Türkiye için geçerli).

Türk Medeni Kanunu ve Evlat Edindirme Talimatnamesine göre gerekli şartları taşıyan herkes, sürekli yaşadıkları yerdeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabiliyor. Başvuranların en az 30 yaşında ve evliyse en az 5 yıllık evli olması gerekiyor. En az ilkokul mezunu olup, sosyal güvenceye sahip olmaları gerekiyor. Bu arada sabıka kaydının bulunmaması, sağlık durumunun iyi olması da şartlar arasında. Bu arada mail adresinizi yayınlıyorum, belki size başvuranlar da olabilir. Bundan sonra yasal işlemleri düşünürsünüz.
X