Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadınlara mutluluk bandı

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  İngliz bilimadamları kadınlarda cinsel isteği artıran ve içeriğinde de testesteron bulunan bir band geliştirdi. Band kola yapıştırılarak kullanılacak.

  İngiltere'deki Hull Royal Hastanesi doktorlarından Prof. David Purdie'nin başkanlığını yaptığı bir ekip tarafından yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen bir bant aracılığıyla kadının bünyesine verilecek testesteron hormonu sayesinde cinsel istek azalmasının üstesinden gelinebileceğine inanılıyor.

  Kadınlarda özellikle menopoz dönemlerinde ortaya çıkan cinsel istek azalmasının önüne geçmesi beklenen bandın kola yapıştırılacağı ve böylece vücuda düşük dozda testesteron hormonu verileceği belirtiliyor.

  Halen İngiltere, Avrupa ve Avusturalya'daki 22 ayrı merkezde denemeleri sürdürülen kol bandının orta yaştan itibaren azalan cinsel isteğin yeniden artırılmasına katkı yapacağı öne sürülüyor.

  Bilim adamları, günün şartları tarafından kişilerin bünyesine yüklenen ağır stresin pek çoğu mutlu evlilikler olarak başlayan ilişkileri birer kabusa dönüştürdüğünü hatırlatırken, yine stresin yolaçtığı cinsel istek azalmasanın da sürece katkı yaptığını hatırlatıyorlar.

  Cinselliğin bir tabu gibi algılanmasının da olumsuzlukları artırdığını belirten bilim adamları, kol bandı gibi kişilerin kendi kendilerine kullanabilecekleri basit tedavi yöntemlerinin çözüme yardımcı olabileceğine inandıklarını kaydediyorlar.

  Yara bandı gibi kullanılan kol bandının verdiği erkek hormonu testesteron aracılığıyla kadının menopoz döneminde ortaya çıkan olumsuz fiziksel etkilerin de yatıştırılabileceğine inandıklarını belirten uzmanlar, bunların başında ateş basması ve kemiklerdeki erimenin bulunduğunu ifade ediyorlar.

  Kol bandında kadın hormonu ostrojen değil de erkek hormonu testesteron kullanılmasının nedenini de açıklayan bilim adamları, kadının cinsel isteğini kadınlık hormonu değil, erkeklik hormonundan aldığını belirtiyorlar.

  Şu ana kadar 220 kadının yer aldığı araştırmaların sonuçlarının önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını belirten uzmanlar, hastalık nedeniyle yumurtalık ve rahim ameliyatları geçirip bu organlarını aldıran ve erken menopoza giren söz konusu 220 kadının yarısına testesteron bandı yapıştırdıklarını, diğer yarısına ise sahte testesteron bandı kullandırdıklarını belirttiler.

  Bilim adamları, alınacak sonucun bandın etkisini ve yararını ortaya koyacağına dikkati çektiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı