Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kadınlara göre Kuzey İttifakı daha beter

  Hürriyet Haber
  19 Kasım 2001 - 02:12Son Güncelleme : 19 Kasım 2001 - 02:12

  Afganlı kadının özgürlük ve bağımsızlığı için mücadele veren Afganistan Kadınları Devrimci Birliği (RAWA) adlı örgüt, BM'nin ülkede kontrolü ele geçirerek eski kral Zahir Şah önderliğinde geniş tabanlı geçici bir hükümet kurulmasını istiyor.

  RAWA ‘‘Taliban'dan beter’’ diye tanımladığı Kuzey İttifakı'na güvenmediği için ülkede Birleşmiş Milletler'in söz sahibi olması, Afganlı kadının Kabil'e yeniden dönen aşiretlerin eline teslim edilmemesi için çağrıda bulunuyor.

  Kuzey İttifakı geçen hafta Kabil'e girdikten sonra yayınladığı bildiride, kadınların yeniden iş ve eğitim hayatına döneceği yolunda güvence vermişti. Ancak RAWA üyelerinden Seher Saba, Kuzey İttifakı'nın verdiği güvenceye kesinlikle inanmadığını söylüyor. Taliban döneminde kızlar için yeraltında gizli okullar kurarak büyük risk alan Saba şöyle konuşuyor: ‘‘Kuzey İttifakı denilen o adamlar okulları yıkmış, kitapları yakarak ateş etrafında döne döne kutlamıştı. Şimdi kızlar için yeniden okul açacaklarını söylüyorlar. Peki namlunun ucunda ders verilecek o okullarda ne öğretilecek? Bunu düşünen var mı hiç?’’

  KAÇIRMA VE TECAVÜZ

  Seher Saba aslında Taliban ile Kuzey İttifakı'nın aynı ideolojiyi savunduğunu, ancak Taliban'ın görüşlerini daha disiplinli bir şekilde uyguladığını anlatıyor. Kuzey İttifakı'nın kontrolünde olan bölgelerde de kadınların burka içinde dolaştığını söyleyen Saba, ‘‘Onların iktidarda olduğu 1992-95 yılları arasında tahminen 50 bin kişi öldü ve çoğunluğu da kadındı. İttifak'ın askerleri yüzlerce kadını kaçırıp onlara tecavüz etti’’ diyor.

  Kadınların güvenlikte olması için bütün radikal grupların silahsızlandırılmasını isteyen Saba, ‘‘Afganistan'da çok sayıda eğitimli kadın var. Ancak ülkelerine faydalı olabilmeleri için sokakların silahlı adamlardan arındırılması gerekiyor’’ diye konuşuyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı