Gündem Haberleri

  Kadınlara büyük jest

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sezer Danıştay'a üç kadın üye atadı.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dün, kendilerine seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 66'ncı yıldönümünü kutlayan Türk kadınına büyük bir jest yaptı. Sezer, Danıştay'daki boş üyeliklerin üçüne de kadınları seçti.

  Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Sezer, boş bulunan Danıştay üyeliklerine Maliye Bakanlığı Müşavir Hazine Avukatı İzge Nazlıoğlu, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Müsteşarlık Müşaviri Nazlı Koçer ve Maliye Bakanlığı Müşavir Hazine Avukatı Aysel Aydın Akdoğan'ı seçti.

  Sezer, dün Türk Kadınlar Birliği ile Kadın Siyasetçiler Derneği'ni de (KASİDE) ayrı ayrı kabul etti. Sezer, basına kapalı görüşmede, Türk Kadınlar Birliği heyetine, Danıştay'a üç kadın üye seçmesiyle ilgili olarak, ‘‘Her zaman size destek verdiğimi vurgulamak için kadın üyeleri seçtim’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı, KASİDE heyetini kabulünde de Türkiye tarihinde bugüne kadar bir tane kadın TBMM Başkanvekili bulunduğundan yakınan Başkan Yurdusev Arığ'ın, ‘‘Niye bir kadın TBMM Başkanvekili olmasın?’’ sözleri üzerine, ‘‘Niye bir kadın cumhurbaşkanı olmasın?’’ dedi. Arığ'ın, parlamenterlerin kimlik kartlarına anne adlarının da yazılması isteği üzerine Cumhurbaşkanı, bütün insanların öldüklerinde anne adları söylenerek gömüldüklerini hatırlattı.

  Cumhurbaşkanı, daha çok kadının siyasette yer alması için seçim sisteminin değişmesi gerektiğine işaret etti. Sezer, delegeler değil bir partiye kayıtlı tüm üyeler oy kullandığı zaman ‘tam demokrasi’den söz edilebileceğini vurguladı.

  KASİDE Başkanı Arığ, Cumhurbaşkanı'na, feminist olmadıklarını, kadınlara ayrıcalık, kontenjan ve kota değil eşitlik, adalet ve hak istediklerini söyledi. Sezer de Arığ'ın bu sözleri üzerine ‘‘Ayrıcalık istediğiniz yerde eşitlikten bahsedemezsiniz’’ değerlendirmesini yaptı.

  Eşitliği reddeden yasa var

  Cumhurbaşkanı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 66. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda da kadın-erkek eşitliğini reddeden yasaların geçerliliğini koruduğunu bildirdi. Sezer, kadınların konumunun halen olması istenenin gerisinde bulunduğuna dikkati çekti.

  Türk devrimi içinde, kadının toplumsal yaşamın her alanında erkeklerle eşit koşullar altında yer almasını sağlayan reformlar yapılmasının ayrı bir önem taşıdığını kaydeden Sezer, kadın hakları alanındaki çağdaş atılımlarla Türk kadınının büyük kazanımlar elde ettiğini, yaşamın her alanında varlık gösterdiğini ifade etti.

  Kadın hakları için yürüdüler

  CHP'li kadınlar, dün İstanbul'da, ‘Kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 66’ncı yıldönümü' nedeniyle, Fatih ilçe merkezinden Fatih Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüdüler. Kadınlar, Atatürk Anıtı'na da çelenk koydu. CHP Kadın Kolları Başkanı Güldal Okuducu, demokrasinin kurumsallaşması ve yaşaması için katılımcı yurttaş olmak gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı