Gündem Haberleri

  Kadınlar Savaş, şiddet ve terörü tartışacak

  ANKA
  16.01.2006 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 28-29 Ocak tarihlerinde İstanbul’da "Medeniyetler İttifakında Kadın" konulu uluslararası bir kongre düzenlenecek.

  Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 28-29 Ocak tarihlerinde İstanbul’da "Medeniyetler İttifakında Kadın" konulu uluslararası bir kongre düzenlenecek. Bu toplantıya çeşitli ülkelerden katılan kadınlar, savaş, şiddet ve terörü de tartışacak.

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya’nın sorusunu yanıtlarken, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 28-29 Ocak tarihlerinde İstanbul’da "Medeniyetler İttifakında Kadın" konulu uluslararası bir kongre düzenleneceğini bildirdi. Çubukçu, BM’nin Medeniyetler Buluşması Projesi kapsamında, bu kongrede, kadının demokratikleşme ve ekonomik kalkınmadaki katkılarına destek olunması ve kalkınmadaki rolünün, etkinliğinin öneminin vurgulanması, insan hakları, demokratikleşme, temel özgürlükler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında ilerleyebilmek için kadının, ülkelerin siyasal yapılarının temel dinamiklerinden biri olduğuna vurgu yapılacağını bildirdi. Çubukçu, yine bu kongrede medeniyetlerin oluşumundan erişimine kadar her alanda en temel katkıyı sağlayan bilim ve teknoloji alanında kadın çalışmalarına ses getirilmesinin de amaçlandığını kaydetti.

  Çubukçu, "Medeniyetler İttifakında Kadın" konulu bu kongrede, kadının rasyonel gücünün yanı sıra sahip olduğu duygusal zekanın, içinde bulunulan savaş, şiddet ve teröre daha kalıcı çözümler sunabilmesi, bu bağlamda dünya barışının ve güvenliğinin sağlanmasında taşıdığı artı potansiyeli ortaya koyabileceği zeminin hazırlanma yöntemleri üzerinde tartışılmasını sağlamak ve kadınların statüsünün yasalarla korunmasının garanti altına alınmasında motor bir güç oluşturmayı da amaçladıklarını açıkladı.

  Çubukçu, "Bu amaçlar çerçevesinde, söz konusu Kongrenin doğudan batıya, kuzeyden güneye dünya kadınları arasında sosyal hayata katılım için bir dayanışma platformu oluşturması, uluslararası kadın örgütleri ile ulusal kadın STK’ları ve Türk hükümeti arasında iletişim ve bilgi ağının kurulması, Türkiye’deki kadın haklarının yasal ve uygulama alanında gelişimine katkı sağlamak ve Türkiye’nin AB ile müzakere sürecinde cinsiyet eşitliği ve kadın hakları alanında gereken ilerlemeyi sorunsuz olarak tamamlayabilmesi için ön hazırlıkta bulunma hedefine katkı sağlayacağı düşünülmektedir" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı