"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Kadınlar quo vadis

Gila BENMAYOR

Meclisin döner kapısından geçerken suratında bir milletvekili elinin kıpkırmızı işareti kalan Ayşe Atalay, benzersiz bir çalımla ‘‘ben buradayım’’ diyen Tansu Çiller, ABD'nın ilk kadın başkanları olmaya aday Elizabeth Dole ile Hillary Clinton. Ve kocalarına para ödeyerek boşanma hakkını elde eden Mısırlılar.

Bu hafta her yerde kadınlar konuşuldu.

İçim cızz ederek, gözüme çarpan örnekler arasında kadınlarımızın durumunun pek de parlak olmadığını farkediyorum.

Ayşe Atalay'ı kim savundu? 550 milletvekili içinden tokadı indiren Denizli milletvekili Kemal Aykur'u kim kınadı?

Ya Tansu Çiller?

Ecevit'e önce ‘‘hayır’’, 40 gün sonra ‘‘evet’’ diyen DYP lideri oyununun son perdesinde bir de kendini tutamayıp ağladı. Televizyondan izlerken gözlerime inanamadım. Verdiği iftar yemeğinde, hayattaki en büyük gururunun DYP liderliği olduğunu söyledi. ‘‘Sizi mahçup etmekten Allah beni korusun’’ derken sesi titredi. Yanaklarından aşağıya usul usul gözyaşları süzülmeye başladı. Mutluluktan mı, heyecandan mı kestiremedim.

Pek alakası yok ama nedense Çiller ile Ecevit, bana Papa ile Kraliçe Elizabeth'in fıkrasını hatırlatıyor.

Fıkra şöyle: Papa ile Elizabeth, balkonda yan yana duruyorlar. Aşağıda binlerce kişi var. Kraliçe çaktırmadan Papa'nın kulağına ‘‘Sizinle bahse girerim ki, kalabalığın içindeki her İngiliz'i elimin bir hareketiyle çılgına çevirebilirim’’ diye fısıldıyor. Papa ‘‘Yapamazsınız’’ diyor. Kraliçe ‘‘Şimdi iyice bakın’’ diye cevap veriyor ve elini şöyle bir sallıyor. İngilizler anında küçük plastik bayraklarını havaya kaldırarak çoşuyor. Papa tabii bozuluyor ama bir iki dakika sonra toparlanıp ‘‘Bir kafa hareketiyle kalabalıktaki her İrlandalı'yı delirtebilirim’’ diyor. Kraliçe ‘‘İmkansız yapamazsınız’’ der demez Papa ona bir kafa atıyor.

Kadınlara dönersek, Hillary'den önce davranıp 2000 yılı için başkan adayı olacağının işaretini veren Elizabeth Dole Cumhuriyetçi senatör Bob Dole'un eşi. Daha önce Çalışma ve Ulaştırma Bakanlığı yapmış. Tam üç kez başkanlık yarışına katılan ancak her seferinde hezimete uğrayan Bob Dole, karısının atağından rahat mı rahat. ‘‘Ben başaramadım bari karım başarsın’’ havasında. Bir süre önce Viagra için ‘‘harika bir ilaç’’ diyen Dole ‘‘ABD'nın ‘‘ilk erkeği’’ olmaktan gocunmam. Üstelik ilk ‘‘ilk erkek’’ olacağım’’ diyor. Başarılı kadının arkasındaki erkek için biçilmiş kaftan..

Tansu Çiller yerine, esas gözyaşı dökmesi gereken oysa kimsenin ağladığına tanık olmadığı Hillary Clinton ise senatörlük hesabında. Hillary'nin 2000 yılında emekliliği gelen New York senatörü Daniel Patrick Moynihan yerine senatör olmayı planladığı bu hafta kulağımıza çalınanlardan.

Kadınlar cephesinden en eğlendirici haber Mısır'dan. Yıllardan beri boşanma savaşı veren kadınlar nihayet kazandı. Bir tek koşulla. Kocalarına para ödeyecekler. Anti-liberal görüşleriyle tanınan Şeyh Yusuf el Badri ne diyor? ‘‘Kadınlar özgürlüklerini kazanmak istiyorlarsa bunun için para ödemek zorundalar.Erkeğin başlık parası ödediği gibi onlar da kesenin ağzını açacaklar’’ Peki kocanın değeri ne olacak? Ona da hakim karar verecek.

X