« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadınlar pistte zorluyor

Türkiye Süpermoto Şampiyonası'nın kadın sporcuları Nazlıcan Aydın (18) ve Efnan Valimaki (13), yarışlarda elde ettikleri derecelerle erkek rakiplerini zorluyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Süpermoto Şampiyonası 3. ayak yarışlarında Süpermoto 3 kategorisinde 3'üncü olan Aydın, kadınların da motor sporlarında başarılı olabileceğini söyledi.

Motor sporlarıyla küçük yaşlarda tanıştığını belirten Aydın, “5 yaşımdan beri motosiklet kullanıyorum. Ailemde bir motosiklet sevgisi vardı zaten. Ben de bundan etkilendim ve motosiklet kullanmaya başladım. Küçük yaşlardan itibaren yarışlara katılıyorum, bu şekilde iyi bir ilerleme kaydettim” dedi.

Motosiklet kullanmanın kendisi için doğal bir uğraş haline geldiğini ifade eden Aydın, “Motosiklet kullanmak, benim için yürümek kadar doğal bir uğraş haline geldi. Kullanmadığım zamanlar motosikleti özlüyorum, sürekli motosiklet kullanıyorum” diye konuştu.

“Çalışan kadın, daha başarılı olabilir”

Aydın, motor sporlarının heyecan verici olduğuna işaret ederek, “Motosiklet gerçekten çok heyecan verici bir spor. Yarışlarda büyük heyecan yaşıyorum. Bu sporu yapmamdaki en büyük etkenlerden biri de bu zaten. Müthiş bir heyecan yaşatıyor sizlere. Tabii yarışlarda dereceye girince de büyük mutluluk yaşıyorsunuz. Yani her haliyle iyi bir spor. Tüm arkadaşlarıma bu sporu tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde yalnızca 2 kadın sporcunun yarışlara katıldığına dikkati çeken Aydın, daha fazla kadın sporcunun yarışlara katılması gerektiğini dile getirdi.
Kadınların da erkekler gibi motosiklet kullanabileceğini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:
“Burada bir kadının erkekler gibi hız yapabileceğini gösteriyorum. Diğer kadınlar da yarışmalara katılarak benim yaptığımı yapabilir. Kadınlar, erkeklerden daha da iyi motosiklet kullanabilir, yeter ki istesin. Burada önemli olan kadınların bu spora yönelmesidir. Kas gücü gerektiren bir spor. Buna rağmen çalışan kadın, daha başarılı olabilir. Mesela ben kategorimde yarışan erkekleri geçerek 1'inci sıraya yerleştim. Burada önemli olan çalışmak ve istemek.”

“Kadınların motosiklete özendirilmesi gerekiyor”

85 cc kategorisinde yarışan Valimaki de kadınların motor sporlarına özendirilmesi gerektiğini anlattı.

Babasından etkilenerek motosiklet kullanmaya başladığını belirten Valimaki, tanıştığı başarılı motosikletçi Şakir Şenkalaycı aracılığıyla yarışlara katılmaya başladığını söyledi.

Valimaki, çeşitli dereceler elde ettiğini ifade ederek, “Süpermoto yarışlarında geçen sezon iyi dereceler yapmıştım fakat yaşadığım sakatlık nedeniyle bir süre ara vermek durumunda kaldım. Türkiye 3'üncülüğü derecem var. İnşallah daha iyi dereceler yapacağım” dedi.

“Motosiklet artık benim için bir tutku haline geldi” diyen Valimaki, “Yani kullanmadığım zamanlar bir şeyler ters gibi geliyor bana. Okulda falan da büyük bir ilgi çekiyorum. Yaşıtlarım arasında motosiklet kullanıcısı sadece benim. Bu da beni ayrıcalıklı bir yere koyuyor” şeklinde konuştu.

Valimaki, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kadınların motosiklet kullanmaya özendirilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kadın sporcu sayısını artırabiliriz. Önümüzdeki yıllarda kadın sporcu sayısının artacağına inanıyorum. Gerçekten çok güzel bir spor bu. Bu sporda kadın ya da erkek ayrımı yok. Hızı seven herkes yapabilir. O yüzden kadınların da en az erkekler kadar bu sporu yapması gerekiyor. Çalışan bir kadın erkeklerden daha iyi motosiklet kullanabilir. Kadınlar bence daha esnek olduğu için avantaj sahibi. Bu avantajı kullandıklarında yarışlarda daha iyi konumlara da gelebilir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz