Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadınlar Meclis'te de pantolon giyecek

  Hürriyet Haber
  11 Ocak 2002 - 14:27Son Güncelleme : 11 Ocak 2002 - 14:27

  Kamuda çalışan kadın memurların ardından TBMM'de görev yapan kadın memurlar ve gazetecilere de pantolon yasağı kaldırıldı. 79 yıl sonra ilk kez Meclis koridorlarında kadınlar pantolon giyecek.

  TBMM Başkanlık Divanı, Başkan Ömer İzgi başkanlığında yaklaşık birbuçuk saat süren bir toplantı yaptı.

  BLUCİN VE STREÇ YASAK

  Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM İdare Amiri Ahmet Çakar, Başbakanlıkça Kılık-Kıyafet Yönetmeliği`nde yapılan değişiklikle kamu kurum ve kurumlarında görev yapan kadınların pantolon giymelerinin serbest bırakıldığını hatırlattı.

  Çakar, Başkanlık Divanı toplantısında TBMM'de görev yapan kadın memurlar ile gazetecilerin pantolon giyebilmeleri için yönetmelik değişikliği yapma kararı aldıklarını söyledi. Giyilecek pantolonun Yönetmelik'te gösterilen standarda uygun olacağını ifade eden Çakar, bir soru üzerine, "Başbakanlık'ın yayınladığı genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarında kadınların dar blucin ve streç giyemeyeceği açık olarak ortaya konmuştur. Biz de buna uyacağız" dedi.

  HATLARI BELLİ OLMAYACAK

  Bundan sonraki uygulamaya ilişkin olarak DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i pantolonlu kıyafetlerini örnek gösteren Çakar, kılık kıyafet yönetmeliğine uymayanların uyarılacağını ve gerekli tedbirin alınacağını vurguladı.

  "Hatların ortaya çıkmaması konusunda bir sınırlama getirilecek mi?" sorusu üzerine Çakar, "Türk toplumuna, kültürüne göre  değerlerolduğunu, bu değerleri yönetmelikte ortaya koyacaklarını" kaydetti.

  Ahmet Çakar, kadın milletvekillerinin Genel Kurul'a pantolonla girmeleri konusunun TBMM İçtüzüğü`nde düzenlendiğini, bu yasağın kalkması için İçtüzüğün değişmesi gerektiğini ifade etti.

  TBMM İdare Amiri Çakar, yeni kılık kıyafet uygulamasının 14 Ocak Pazartesi gününden itibaren yürürlüğe gireceğini sözlerine ekledi.

  Bu arada DSP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Melda Bayer, TBMM Başkanlığı'na parlamento muhabirleri, kameraman ve foto muhabirleri ile diğer basın ve yayın mensuplarının pantolan giyebilmelerine olanak sağlayan yönetmelik değişikliği önerisi sundu.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı