"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Kadınlar Meclis’e girmeli, birbirlerine değil

Hürriyet Hakkımızdır Treni’yle 29 ili dolaşan Haklı Kadın Platformu’nun kadın adaylarla hep birlikte toplantı yapması zor görünüyor. AKP’liler, CHP’lilerle aynı platformda bulunmak istemezken, BDP’liler hiçbir şekilde AKP’lilerle bir araya gelmeyeceklerini söylüyor.

Haklı Kadın Platformu 29 sivil toplum kuruluşu ve altı basın örgütünün inisiyatifi ile kuruldu. Amaç, kadınların siyasete aktif katılımı ile Meclis’te eşit temsilini sağlamak.
Platform bu yıl Hürriyet Hakkımızdır Treni ile Türkiye’yi dolaşıyor. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin kadın adayları ile buluşuyor, platformun taleplerini onlara iletiyor.
Trenin ilk durağı Kayseri. AKP, CHP ve MHP bu kentte birer kadın adayı listelerinin 5’inci sırasına yerleştirmişler. Geçtiğimiz seçimde Kayseri, 6 AKP, 1 CHP ve 1 MHP olmak üzere 8 milletvekili çıkartmıştı.
12 Haziran seçimlerinde ise Meclis’e 9 milletvekili yollayacak. AKP’nin adayı Pelin Güneş Bakır’ın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Kayseri’de CHP’nin tek kadın aday adayı olmasına rağmen Figen Alçı ancak 5’inci sırada kendine yer bulabilmiş. “Nasıl olsa seçilebilecek sıralara erkekler yerleştirilecek” görüşü kadınları aday adaylığından alıkoymuş.
Haksız da değiller. CHP 1, en fazla 2 vekil çıkartacağı Kayseri’de kadın adayına 5’inci sırayı uygun görmüş. MHP’nin durumu da aynı. 1935’te kadınların ilk kez oy kullandığı seçimlerde Meclis’e giren 18 kadın vekilden birini Kayseri çıkarmış. Feruha Güpgüp genç Cumhuriyet’in ilk kadın vekillerinden. Güpgüp’ün öncülüğü yazık ki Kayserili kadınlar için kentte bir gelenek haline gelmemiş.

ERZİNCAN’DA HİÇ KADIN ADAY YOK

Hürriyet Hakkımızdır Treni’nin Kayseri’den sonraki durağı Erzincan. Kentin aday listelerinde hiç kadın yok. Geçtiğimiz seçimlerde 3 olan milletvekili sayısı bu seçimde 2’ye düşmüş.
Genel kanı “Herkes AKP ve CHP’nin ilk sıralarının Meclis’e gireceğini biliyor. Zaten bu yüzden partiler de seçime çok asılmıyor; kadınlar da ilk sıraya yerleşmeyeceklerini bildiklerinden aday adayı bile olmaya gerek görmemişlerdir” yönünde.
Kadınların durumu trenin üçüncü durağı Kars’ta da farklı değil. Tek kadın BDP’den bağımsız aday gösterilen Mülkiye Birtane. Eğer seçilirse, Cumhuriyet tarihinde Kars’ın Ankara’ya yollayacağı ilk kadın vekil olacak.
Birtane kadın hareketine yabancı değil. 2009’da kurulan BDP Kadın Siyaset Okulu’nun yöneticisi.
Aynı zamanda Diyarbakır’da kurulan Kadın Akademisi Derneği’nin de başkanı.
Dördüncü durak Sivas’ta ise tek kadın aday AKP’nin 3’üncü sırasından aday gösterilen Nursuna Memecan.

KADIN ADAYLAR BİR ARAYA GELMİYOR

Haklı Kadın Platformu’nun Hürriyet Hakkımızdır Treni ile yapacağı yolculukta kadın adaylarla hep birlikte toplantı yapması zor görünüyor. AKP’liler, CHP’lilerle aynı platformda bulunmak istemezken, BDP’liler hiçbir şekilde AKP’lilerle bir araya gelmeyeceklerini söylüyorlar. Ayrıca, özellikle Anadolu’da kadın adayların önemli bir bölümü seçilebilecek sıralardan aday gösterilmedikleri için böyle bir toplantıyı çekici bulmuyor.
Her ne kadar bu seçimlerde 268 kadın aday gösterilse de seçilebilecek sırada olanların sayısı 100, en iyi ihtimalle 120.
Halbuki, nüfusumuzun yarısı kadın. Daha çok kadın siyasete girdikçe vicdan ve empati de Meclis’e girmiş olacak. ?imdilerde siyaset kadını da erkekleşmeye zorlarken, Meclis’te kadın sayısı arttıkça daha fazla kadın dayanışma gösterip siyasete kadın enerjisini katacak.
Kadınlar siyaseti dönüştürme yeteneğine sahip. O korkunç erkek egemen kültürün siyasette nasıl kırıldığını ve gerilediğini BDP’ye bakıp görmek mümkün.

X