VAN HABERLERİ

Kadınlar Kolektif Üretimin Temellerini Atıyor

IHA
26.10.2015 - 14:11Son Güncelleme :

VAN'IN ÖZALP İLÇESİNDE KADINLAR SARIMSAK EKEREK AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYOR.

IHA

Van Büyükşehir Belediyesi, tarafından başlatılan ’Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında Özalp ilçesine bağlı Sağmalı Mahallesi’nde yeni bir üretim alanı açıldı.
Van Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma çalışmaları içerisinde yer alan ’Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında Kadın Meclisi ve Rojin Kadın Yaşam Merkezi çalışanları Özalp ilçesine bağlı İran sınırındaki Sağmalı Mahallesi’nde kadınlarla tarlalara sarımsak ekti. Rekoltesi düşük olduğu için fiyatları bir hayli yüksek olan ve dışarıdan ithal edilen beyaz altının, yerel imkanlarla ekolojik üretimi için Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık bir yıldır kentin 13 ilçesinde ve mahallelerinde başlatılan proje için kadınlar kolları sıvadı.
Proje yürütücüleri ile mahallede yaşayan kadınlarla alınan ön toplantıda, tarlaların sürülmesi ve sarımsak dişlerinin teminini Büyükşehir Belediyesi ve mahalle muhtarlığı üstlendi. Tahsis edilen 2 dönümlük tarlada; ekim, bakım, hasat ve pazarlama işi ise mahallede yaşayan yaklaşık 50 kadının sorumluluğuna verildi. Proje ile kadınların üretime katılması, sosyalleşme, örgütlenme ve komünal yaşamı oluşturması ve ileriye dönük projelerin temelinin atılması amaçlanıyor.
Büyükşehir Belediyesi Kadın Kurulu, Rojin Kadın Yaşam Merkezi üyeleri ve mahalleli kadınlar, ortaklaşa olarak tarlaya sarımsak dişlerinin ekimini gerçekleştirdi. Yaz aylarında hasadı gerçekleştirilecek ürünlerin, tüm gelirleri de kadınlar arasında eşit bir biçimde paylaştırılacak. Büyük bir özenle ekim işlemini gerçekleştiren kadınlar, projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bu sayede emeklerini kazanca dönüştüreceklerini ve ev ekonomilerine büyük katkı sunacaklarını ifade eden kadınlar, yine imece usulüyle ilişkilerini daha da geliştireceklerini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Kadınlar Kolektif Üretimin Temellerini Atıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadınlar Kolektif Üretimin Temellerini Atıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı