Gündem Haberleri

  Kadınlar ihmal kurbanı

  Hürriyet Haber
  15.12.2001 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Türkiye genelinde 52 hastanenin acil servislerinde kalp krizi tanısı konan 3 bin 358 hastayla yapılan araştırma, kalp krizi geçiren kadınların, hastaneye erkeklere oranla 1 buçuk saat daha geç götürüldüğünü ortaya çıkardı.

  Kalp cerrahlarının oluşturduğu Miyakard İnfarktüsü Kulübü`nün (Mİ), hastanelerin acil servislerinde kalp krizi tanısı konan hastalarla yaptığı ve 1 yıl süren Türkiye Akut Miyokard İnfarktüsü (kalp krizi) TÜMAR araştırması sonuçları, kalp krizi geçirenlerin hastaneye ne kadar geç götürüldüklerini bir kez daha ortaya koydu. 

  Araştırma, İstanbul`dan İzmir`e, Diyarbakır`dan Trabzon`a kadar bütün ülkeyi içerecek şekilde 52 merkezde, yüzde 80`ini erkeklerin oluşturduğu 3 bin 358 hastayla yapıldı.  

  Araştırmaya göre, kalp krizi geçirenlerin hastaneye ulaştırılma süreleri, ağrının başlangıcından sonra yaklaşık 3.5-4 saati buluyor.  Erkeklerde bu süre ortalama 180 dakika olurken, kadınlarda ise 270 dakika yani 4.5 saate kadar çıkıyor.

  KADINLARIN ÖLÜM ORANI ERKELERDEN İKİ KAT DAHA FAZLA

  Araştırmaya katılanların yüzde 13`ünü, ikinci kez kalp krizi geçirenler oluşturdu. Genel verilere göre, kadınların kalp krizinden ölüm oranı erkeklerden iki kat daha fazla. Bunu bir kez destekleyen  araştırma uyarınca, erkeklerin hastanede ölüm oranı yüzde 6, kadınların ise yüzde 12.5. 
      
  EN BÜYÜK SORUN BİLİNÇSİZLİK VE İHMAL  
       
  Araştırma sonuçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Öngen, kadınların hastaneye geç getirilmesiyle ilgili şunları söyledi: "Bunun en önemli nedeni, kadınların ağrıya daha dayanıklı olduğunun düşünülmesi. Bu konuda bilimsel veriler de var. Diğer nedenler arasında, kadının kendi başına hastaneye gidememesi ve `nasılolsa geçer` şeklindeki anlayışı da sayabiliriz."
   
  Kadınların kalp krizini daha geç yaşta geçirmeleri ve hastalıklarının ağır seyretmesi nedeniyle ölüm oranlarının daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Öngen, "Ayrıca bayanlarda tipik olmayan, göğüs dışında omuz veya sırt ağrısı görülebilir. Bu kadınlaraözgüdür ve nedeni bilinmemektedir" şeklinde konuştu.

  Kalp krizi geçirenlerin genel olarak hastaneye geç getirilmelerinin en önemli nedeninin ise bilinçsizlik olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öngen, "İnsanlar, göğüs ağrısının bir kalp krizi olabileceğini ve erken müdahalenin önemini bilmiyorlar" dedi.

  Prof. Dr. Öngen, 3.5-4 saatin çok uzun bir süre olduğuna da söyleyerek "Bizim için ilk saat altın saattir.  İlk saatte gelen bir hastanın kurtarılma şansı, 4`üncü saatte gelen bir hastaya göre 2-2.5 kat daha fazladır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı