GAZİANTEP HABERLERİ

Kadınlar için "Yerel Eşitlik Eylem Planı" hazırlanıyor

AA / Zuhal Kocalar
21.02.2015 - 14:39Son Güncelleme :

- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, il düzeyinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi, kadınların karar mekanizmaları ile sosyal hayata katılımını daha da aktifleştirmek için "Yerel Eşitlik Eylem Planı" hazırlıyor

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Büyükşehir Belediyesi, il düzeyinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi, kadınların karar mekanizmaları ile sosyal hayata katılımını daha da aktifleştirmek için "Yerel Eşitlik Eylem Planı" hazırlıyor.

İçişleri Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın işbirliğinde ve İsveç Uluslararası İşbirliği Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen 12 ilde yürütülen ve Gaziantep'in de pilot illerden biri olarak yer aldığı Kadın Dostu Kentler Ortak Programı kapsamında, il düzeyinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi için stratejik planlar ve eylem programlarının oluşturulması için çalıştay düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, eylem planının oluşturulması için düzenlediği eğitim programı sonunda, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Çalışmaları Taslak Yol Haritası hazırladı.

Kadın sorunları, toplumsal cinsiyet eşitliği, istihdam, sağlık ve kadına şiddet gibi sorunlar dikkate alınarak hazırlanan yol haritası çerçevesinde düzenlenen çalıştayda, kadınların karar mekanizmalarına katılımını sağlamak, kentsel hizmetlerin kadın ve kız çocuklarının ihtiyaçlarına göre tasarlanması gibi konular üzerinde duruldu.

Valilik, belediyeler, il müdürlükleri, kalkınma ajansları, kadın sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve mahalli idareler gibi daha birçok kurumdan da destek alınması planlanan eylem planı kapsamında, il genelindeki tüm kadın ve kız çocuklarına ulaşılması hedefleniyor.

Öte yandan kadın sığınma evleri, cezaevinde kalan ve daha önce kalmış olan devzavatajlı kadınlar, okullaşma çağında olup okula gönderilmeyen veya gönderilemeyen kız çocuklarının da tespit edileceği eylem planında, ülke dışında gelen yabancı çocuklar ve işçi olarak çalıştırılan çocuklarına yönelik de çalışmalar yapılacak.

Ayrıca, cinsel saldırılara maruz kalmış kadın ve kız çocukları için tecavüz, şiddet ve ensest konusunda uzmanlaşmış bir birim kurularak, mağdurlara burada ücretsiz hizmet ve psikolojik destek verilmesi planlanıyor.Bu arada okuma yazma, meslek, bilgisayar, kadınların iş güçüne katılımı, istihdam ve daha birçok alanda kadınların sosyal hayata katılımını aktifleştirecek çalışmalar yapılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Kadınlar için "Yerel Eşitlik Eylem Planı" hazırlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2015 tarihinde saat 14 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadınlar için "Yerel Eşitlik Eylem Planı" hazırlanıyor haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:10
  • Akşam
   17:28
  • Yatsı
   18:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı