Ege Haberleri

EGE

  Kadınlar için örnek çalışma

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.12.2000 - 00:01

  EGE Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM), Bornova Mevlana Mahallesi kadınlarının sosyal kültürel gelişimini artırmak için eğitim programına başladı. Merkezin Kemalpaşa Bağyurdu'nda süren benzer programı ise üçüncü yılına girdi. EKAM'ın İzmir'in göç almış semtlerindeki kadınların topluma uyumunu kolaylaştırmak, sosyal gelişimlerini sağlamak amacıyla geliştirdiği proje, pilot bölge Mevlana Mahallesi'nde hız kazandı. Kadınlar okuma yazma kursuna katıldı, ana çocuk sağlığı, aile planlaması gibi konularda bilgilendirildi.

  PROJENİN Ege Kadın Araştırmaları Derneği'yle (EKAD) çok sayıda sivil ve kamu kuruluşuları işbirliğiyle bir yıldır yürütüldüğünü belirten EKAM Müdürü Prof. Dr. Seval Sekin, ‘‘Semtteki Şehit Teğmen Murat Aslantürk İlköğretim Okulu öğrencilerinin anne ve kız kardeşlerini hedef kitle seçtik’’ dedi. Öğrenciler ve öğretmenler aracılığıyla programların güçlendiğini söyleyen Prof. Dr. Sekin, ‘‘Şu an Mevlana Mahallesi'nden yola çıkarak göç almış semtler için genel bir model geliştiriyoruz. Kemalpaşa Bağyurdu'nda ise kırsal bölgelere uygun model oluşturuluyor. Modeller sonraki yıllarda bazı değişikliklerle diğer bölgelerde de uygulanabilecek’’ diye konuştu.

  Üretken olacaklar

  KÜLTÜREL ve sosyal gelişimi hızlandıracak eğitim programlarının yanı sıra kadınları üretken hale getirmek amacıyla biçki dikiş kurslarının düzenlendiğini belirten Prof. Dr. Seval Sekin, ‘‘Kazandıkları her beceri ileriki dönemlerde onlara maddi kazanç olarak geri dönecek’’ dedi. Örtüler ve çeyiz hazırlamak amacıyla kadınların kurs programına katıldığını vurgulayan Prof. Dr. Sekin, ‘‘Şimdiki amaçları ürünlerini satabilmek. Bu yüzden kermesler düzenleyeceğiz’’ diye konuştu.

  Kızlar okula dönecek

  PROF. Dr. Seval Sekin, ‘‘Çalışmalar sırasında bazı kız çocuklarının belirli nedenlerle okulu bıraktığını, bazılarının ise okula hiç gitmediğini tespit ettik’’ dedi. Okula devam etmeyenleri belirledikten sonra bu gençleri okula döndürmek için de çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Prof. Dr. Sekin, ‘‘Mevlanalı kadınları sivil kuruluşlara dahil etmek ve kültürel faaliyetlere başlamak gelecek yıl başlayacak’’ dedi.

  Aile planlaması, ana ve çocuk sağlığı gibi eğitim programlarına katılan Mevlanalı kadınlar sertifikalarını büyük bir sevinçle aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı