İZMİR HABERLERİ

Kadınlar haklarını arasın

DHA
10 Nisan 2016 - 11:27Son Güncelleme : 10 Nisan 2016 - 11:28

Kadınlar haklarını arasın

DHA

Cumhuriyet Kadınları Derneği ve İzmir Barosu işbirliğiyle düzenlenen“Kanunlarımızda Kadının Yeri" konulu toplantıda, yasalarda yapılan son değişiklikler konusunda kadınlar bilgilendirildi.

Güzelbahçe Belediyesi'nin desteğiyle Kültür Merkezi Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Cumhuriyet Kadıları Derneği Güzelbahçe Şubesi Başkanı Mesude Öney, günümüzde Türk kadınına iki türlü görev düştüğünü, bunlardan birinin kadınların kendi haklarını en iyi şekilde bilmesi ve kullanması, diğerinin de yine kadınların, haklarını bilmeyen diğer kadınlara haklarını anlatması olduğunu söyledi.

Sürekli değişen yasaları takip etmekte zorlandıklarını, sık sık düzenleyecekleri toplantılarda, yapılan yeni düzenlemeler konusunda kadınları bilgilendireceklerini belirten Öney, “Birçok kadın hakkının olduğunu bildiği halde hiç bir hakkını arayamıyor. Hiç bir hak iddia edemiyor. Hala kadınlarımız bazı bölgelerde hakkı olmasına rağmen miras hukukundan yararlanamıyor. Zorlu mücadelelerle elde edilen haklarımız yasal değişikliklerle elimizden alınmak isteniyor. Atatürk'ün bize verdiği hakları koruyarak daha ileri götürmek için çaba göstereceğiz" dedi.

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Temsilcisi Avukat Rahile Baykal Horzum toplantıda, Medeni Kanun'da 2002 yılında yapılan değişikliklerden sonra kadın haklarının aldığı mesafeyi anlattı. Yasaların uygulamadaki sıkıntılarını dile getiren Horzum, Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Ailenin Korunmasına Dair 6284 sayılı yasanın uygulama safhasında büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek, şiddete uğrayan kadının kimlik değişiminde hakimler arasında görüş birliği olmadığına işaret etti.

Avukat Rahile Baykal Horzum ve Zeyep Kömen, İzmir Barosu'nun Adliye'de kurulan Kadın Danışma Birimi'nin Adliye binası bünyesinde nöbetçi avukat ve bir memurla sürekli hizmet verdiğini, kadınların buraa başvurabileceğini hatırlattı.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kadınlar haklarını arasın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 11 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadınlar haklarını arasın haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı