İZMİR HABERLERİ

Kadınlar Günü'nü Atatürk'ün sözüyle kutladı

DHA
06.03.2018 - 14:20Son Güncelleme :

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO ) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, modern toplumlarda kadının iş hayatında, siyasette, bilim, kültür, sanat camiasında ve daha birçok alanda ilerlemesinin, toplumsal gelişmenin itici gücü olduğunu belirterek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

DHA

 

Tüm büyük devletlerin, bu farkındalık içerisinde politika geliştirdiğini kaydeden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada Atatürk'ün kadına verdiği önemi hatırlatarak, "Yıl 1923, Yer İzmir: Henüz Cumhuriyet ilan edilmemiş. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk halka diyor ki; Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bağımsızlık ve çağdaşlaşma yolunda verilen mücadelede neredeyse 100. yıla yaklaşmaktayız. Ancak, çok üzülerek görmekteyiz ki, kadınlarımızın toplumdaki yeri arzu edilenin çok gerisindedir. Son yıllarda kadınlarımızın yaşadığı şiddet vs. de göstermektedir ki, Türk halkı olarak bir yerlerde yanlış yaptık" dedi.

 "KADINLAR, GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİN GÖSTERGESİ"

Yorgancılar, kadınların toplumun aynası ve gelişmişlik düzeyinin göstergesi olduğuna dikkat çekerek, "Ne yazık ki, ne kadar geride kaldığımız; işsiz kalan kadınlarımızdan, dayak yiyen kadınlarımıza, tacize uğrayan çocuklarımızdan, erken yaşta evlendirilmek istenen kızlarımıza kadar birçok göstergede çok net görülmekte. Neredeyse 100 yıl önce 1 kişi bu duruma ulaşılmasın diye mücadeleden kaçınmazken, bugün tüm toplum olarak bizler hızla kadınlarımızın bu duruma sürüklenmesine engel olamıyoruz. Bizim için 'güçlü bir Türkiye' ne sadece ekonomisi ile ne de sadece askeri kuvvetleri ile güçlüdür. Bizim için güçlü bir Türkiye, üreten bir ekonomi, düşmanlarını korkutan bir ordu ve tabii ki, beşeri sermayesi ile yani ruhen ve bedenen sağlıklı, eğitimli, nitelikli, eşit haklara sahip insanı ile yani kadını ve erkeği ile birlikte güçlüdür. Ne tek başına kadın, ne tek başına erkek. Bu olumsuz tabloyu değiştirmek hepimizin sorumluluğundadır. Kadınlarımıza tanınan haklar lütuf değildir, gerekliliktir. Bu zihniyete ulaştığımız, bu birlikteliği sağladığımız takdirde, güçlü bir Türkiye için hedeflerimizi gerçekleştirmek çok daha mümkündür."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kadınlar Günü'nü Atatürk'ün sözüyle kutladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Mart 2018 tarihinde saat 13 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadınlar Günü'nü Atatürk'ün sözüyle kutladı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı