ANKARA HABERLERİ

Kadınlar eşitlik için buluşuyor

Gamze KOLCU
21 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 20 Haziran 2013 - 13:04

Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, 81 ilden 600 kadını Başkent’te bir araya getirecek. Üç gün sürecek forumda kadın cinayetleri, çocuk gelinler, aile kurumu, kamu-STK işbirliği gibi konular tartışılacak.

Gamze KOLCU

10 yıl aradan sonra, bu yıl 3.’sü gerçekleştirilecek olan Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, Başkent’te yapılacak. Yarın başlayacak olan ve 23 Haziran’da son bulacak olan forumda, 81 ilden 600 kadın bir araya gelecek. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) desteğiyle düzenlenen, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin sekreteryasını yürüttüğü forumun yürütme kurulunda, Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Türk Kadınlar Birliği, Başkent Kadın Platformu ve Kadın Adayları Destekleme Derneği yer alıyor.

KADIN CİNAYETLERİ ÇOCUK GELİNLER

Üç gün sürecek forumda kadınlar, sığınaksız bir dünyayı, birlikte politika üretebilmenin imkanlarını, ayrımcılıkla mücadeleyi, güncel politik sorunları, kadın emeğini konuşacak. Sabahtan akşama kadar sürecek atölyelerde kadın cinayetleri, çocuk gelinler, aile kurumu, kamu-STK işbirliği, siyasete katılım, kent-kentlilik hakkı, illerdeki eşitli birimleri, başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılıklar, Türkiye’de kadın hareketinin önündeki engeller gibi konular tartışılacak.

FİLM GÖSTERİMLERİ MÜZİK DİNLETİLERİ

Gece yarısına kadar film gösterimleri ve müzik dinletileriyle sürecek olan buluşmada, isteyenler atölye çalışmalarına da katılabilecek. “Birlikte Öğreniyoruz” başlıklı atölyelerde, fotoğraf ve video çekmekten internet kullanımına, haber yazma tekniklerinden görsel arşiv oluşturmaya kadar birçok konuda bilgi ve deneyimler paylaşılacak.

10 YIL SONRA YENİDEN

Bütün illerden kadın örgütlerinin ilk büyük buluşması 1995 yılında yapılan Dünya Kadın Konferansı’nın ardından 2000 yılında Pekin+5 sürecinde olmuştu. 2003 yılındaki ikinci kadın örgütleri toplantısı ise, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) çerçevesinde düzenlenmişti. On yıl sonra yine 81 ilin tamamından kadınlar bir kez daha bir araya gelerek, eşitlik ve adalet için sesini yükseltecek.
Forum, yarın saat 14.00’da Esenboğa Havaalanı Yolu’ndaki Büyük Anadolu Oteli’nde başlayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadınlar eşitlik için buluşuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı