« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadınlar erkeklerden fazla madalya kazandı

Türkiye'nin olimpiyat oyunları tarihinde ilk kez kadın sporcular, erkek sporculardan daha fazla madalyayı Londra'da elde etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Londra Olimpiyat Oyunları'nda alınan 5 madalyanın 3'ü kadınlardan, 2'si ise erkeklerden geldi. Kadın sporcular Londra'da 1 altın, 2 de gümüş madalya alırken, erkekler ise birer altın ve bronz madalya alabildi.

Atletizmde Aslı Çakır Alptekin tarihi bir başarıya imza atarak altın madalya kazanırken, yine atletizmde Gamze Bulut ve tekvandoda Nur Tatar da gümüş madalya elde etti.

Türk kadın sporcular, ilk madalyayı Hülya Şenyurt ile 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda judo 48 kiloda aldı. Hülya Şenyurt, bronz madalya elde ederek olimpiyatlarda ilk madalya alan Türk kadın sporcu unvanını aldı.

Türk kadın sporcular, olimpiyatlarda Türkiye'ye 2 altın, 6 gümüş, 2 de bronz madalya kazandırdı. Kadın sporcular, olimpiyatlarda halter, atletizm, judo ve tekvando branşlarında madalyalara ulaştı.

2008'de 4 madalya

Türk kadın sporcuların en çok madalya kazandığı oyunlar, 2008 Pekin Olimpiyatları oldu.

Kadın sporcular, Pekin'de 4 gümüş madalya kazanarak, en başarılı dönemlerinden birini geçirdi.

Elvan Abeylegesse 5 ve 10 bin metrelerde, Sibel Özkan (48 kilo) halterde, Azize Tanrıkulu (68 kilo) ise tekvandoda gümüş madalya elde etti.

Bu arada Hamide Bıçkın (57 kilo), 2000 Sidney Olimpiyatları'nda tekvandoda bronz madalya elde ederek, Avustralya'da tek madalya kazanan kadın sporcuydu.

Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcular, Suat Fetgeri Aşeni (Tarı) ve Prof. Halet Çambel oldu. Aşeni ve Çambel, 1936 Berlin Olimpiyatları'nda eskrim dalında mücadele etti.

Kadın sporcuların madalyaları

Türk kadın sporcuların kazandıkları 10 madalyanın dağılımı şöyle:

Yıl Yer Branş Sporcu Madalya
1992 Barcelona Judo Hülya Şenyurt Bronz
2000 Sidney Tekvando Hamide Bıçkın Bronz
2004 Atina Halter Nurcan Taylan Altın
2008 Pekin Atletizm Elvan Abeylegesse Gümüş
2008 Pekin Atletizm Elvan Abeylegesse Gümüş
2008 Pekin Tekvando Azize Tanrıkulu Gümüş
2008 Pekin Halter Sibel Özkan Gümüş
2012 Londra Atletizm Aslı Çakır Alptekin Altın
2012 Londra Atletizm Gamze Bulut Gümüş
2012 Londra Tekvando Nur Tatar Gümüş

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler