« Hürriyet.com.tr

Kadınlar camide abdest alamıyor

Hürriyet Haber
X

İstanbul'da hemen her camide erkekler rahatça abdest alabilirken, kadınlar kendileri için ayrı bir bölüm olmadığından abdest alamıyor. Ya da camideki paralı tuvaletlerde abdest almak zorunda kalıyorlar.

Kadınlar için her camide namaz kılacak yer olmasına karşın abdest alınacak yer bulunmaması sorun yaratıyor. Özellikle turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Süleymanıye, Nur-u Osmaniye, Sultanahmet, Bebek ve Büyük Mecidiye camilerinde bakımsız cami tuvaletlerinde abdest almaya çalışan kadınların görüntüleri dikkat çekiyor.

İstanbul'da sayılı örneklerden biri olan Beyazıd Camii'nde kadınlar için abdest yeri olmasına karşın burası da kullanışsız ve bakımsız. Kadınların rahatlıkla abdest alabileceği ender camilerden biri Çemberlitaş'taki Gazi Atikali Paşa Camii.

Günün gereği

Kadınların genellikle evlerinde abdest alıp camiye gelmelerinin beklenmesi camilerde kadınlara ayrı abdest yeri yapılmamasına yol açmış. Ancak eskiye nazaran çok daha sık ev dışında zaman geçirmek durumunda bulunan günümüz kadınları açısından ayrı abdest yerleri de günün bir gereği olarak ortaya çıkıyor.

Çemberlitaş'taki Gazi Atikali Paşa Camii, kadınların abdest alabildiği ender camilerden.

Kaynak:

Övünmek Gibi Olmasın Antepliyiz
Gaziantep'te En Çok Bu Fotoğrafı Sevdim
‘Lezzet'in Nobeli'ni Alınca Bize De Kilo Almak Düştü
Gaziantep'e Adını Yazdıran Üç İsim
Koşa Koşa Geldim
Dünya Gastronomi Kenti