Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kadınlar arası yün kardeşliği

Örgü örmeyi bilmem. İlk ve son denememde parmaklarım, şiş ve yün resmen Gordion Düğümü olmuştu da çevremdekiler ipi keserek kurtarmıştı.

Bir daha da kalkışmadım bu işe. Fakat örenlere çok özenirim, yün satan dükkanlar şekerci dükkanı gibi gelir. Ayrıca sıcacık ve kocaman cepli anneanne hırkalarının üstüne de hırka tanımam.
Ve evet biliyorum; örgü örmek terapi gibi bir şey, kadınlar arasında salgın gibi, bu mevsim tam da bere-kazak örme mevsimi.
Elinden her iş gelen bir arkadaşım vesilesiyle, hafta sonu yün alışverişine çıktım. Daha doğrusu kendisine eşlik ettim. Annem Eminönü’deki Kürkçü Han’a giderdi yün almak için. Arkadaşım ise Kadıköy çarşısındaki Erol Tekstil’e götürdü. İşte o zaman ne büyük bir şey kaçırdığımı gördüm: Kadınlar arası yün kardeşliğine dahil olma şansını...
Burası dükkan değil, kabul yeri sanki. Kadınların ikisi giriyor, üçü çıkıyor. Bir defa içeride ip namına yok yok. Rengarenk rafları görünce bir iki çile yün, bir de şiş alıp yeniden öğrenmeyi denesem mi diye geçirdim içimden.
Dükkanın arka tarafında yuvarlak bir masa var. Başında Fatoş Hanım duruyor, bütün gün örnek çıkarıyor. Etrafı da ondan feyz almaya çalışan alışverişçilerle çevrili. Bıkmadan, sıkılmadan hangi örneğin nasıl örüleceğini gösteriyor kadınlara. Okul gibi. Yaptığı örnekler de, kullanılan ip çeşidinin yanına konuyor ki, o yünü alacak kişi neler yapabileceğini görsün.  
İşte kendilerinden öğrendiğime göre, 2011 kışının yün eğilimleri:
Bir defa bu sene evlerde en çok şapka, panço ve hırka örülüyor. Malum bu sezon bunlar çok moda. Hatta koleksiyonundaki örgü hırkalarla övünen markalar var. En çok sorulan örgü biçimi; Selanik. Tığ işleri de sık sık sorulanlar arasında. En çok satan ipler; Alize’nin astraganı (gerçekten de ne örerseniz astragan kürk gibi duruyor), Nako’nun Aşkım ve Hoşgeldin’i. Hoşgeldin, bebeklere özel bir yün. Yüzde 60 bambu elyafı ve antibakteriyel. Bu arada şu püskül püskül olan ipler de çok satıyor.

 

Ücretsiz yıldız haritası


Bu hafta sonu Esentepe’deki Astoria Alışveriş Merkezi’nde, 2011 yıldız haritanızı ücretsiz öğrenebilirsiniz. Üç astrolog ve tarot uzmanı, 13.00-19.00 saatleri arasında astroloji meraklılarının yıldız haritalarını inceleyecek, 2011 yılında hangi günlerin kritik, hangilerinin şanslı günleri olduğunu söyleyecek ve önemli zamanların astrolojik
yorumlarını yapacak.


Barış Manço anılıyor

Bugün Kozyatağı’ndaki Palladium’da Barış Manço’yu anma gecesi var. Barış Manço eserlerinin çalınacağı, Pirecords öğrencilerinin müzik performansı yapacağı, dansların yapılacağı ve Barış Manço’nun anılacağı etkinlik saat 22.00’de başlayacak. Sanatçının yüzükleri ve kıyafetleri, fotoğrafları ve 34 BM 777 plakalı arabası ise 9 Şubat Çarşamba gününden itibaren burada sergilenecek.


En romantik teklif aranıyor

İstanbul Altunizade’deki Capitol’ün düzenlediği “En Romantik Aşk Teklifi” yarışmasının jürisinde Hıncal Uluç ve Ayşe Özyılmazel var. Yapmanız gereken tek şey, size özel, romantik bir evlilik teklifi planlamak! Yarışma sonucunda, kazananın evlilik teklifi, tüm masraflarıyla birlikte Capitol tarafından gerçekleştirilecek. Yarışma, 10 Şubat’a kadar açık.

X