MUĞLA HABERLERİ

Kadınlar Adalet İstedi

IHA
02.07.2015 - 13:48Son Güncelleme : 02.07.2015 - 13:49

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU ÜYELERİ KADIN CİNAYETİ ZANLILARININ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İLE YARGILANMALARINI İSTEDİLER.

IHA

Muğla’da eşinden boşanmak isteyen Sedef Berberoğlu’nun ayrı yaşadığı eşi tarafından öldürülmesi ile ilgili duruşma öncesi ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ platformu tarafından kadın cinayetleri protesto edildi. Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis yasasının çıkmasını isteyen platformun tepki eylemine Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan ve İzmir’de evlilik teklifini reddettiği kişi tarafından öldürülen Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer de katıldı.
Eşi tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu’nun annesi, Gülender Kan, kadın cinayetlerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ilgili yasanın çıkmasını isterken, “Ben buradan TBMM’de yeni kurulacak hükümete sesleniyorum. Bir an önce cinayetleri durduralım. Her geçen gün, her an, her dakika burada dikildiğim sürece, yattığımda asla ve asla acım bitmiyor ve bitmeyecek de. Başka kadınlarımız, başka kardeşlerimiz ölmesin diye ben mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Hem kızım için, hem de torunum için” dedi.
İzmir’de evlilik teklifini reddettiği gerekçesi ile cinayete kurban giden Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, “Biz çok şey istemiyoruz. Sadece kızlarımızın öldürülmemesini istiyoruz. Nasıl ki hükümet bizden oy istiyorsa, vergi istiyorsa ve biz veriyor isek, onlar da bizim isteklerimizi yerine getirmek zorundalar. Biz sadece kızlarımız ölmesin, evlatlar yetim kalmasın, anaların babaların gözü yaşlı olmasın diye kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış hapis cezalarının yasalaştırılmasını istiyoruz” dedi.
“Kadın Cinayetlerini Durduracağız” platformu adına açıklama yapan Neşe Vardar, Sedef Berberoğlu’nun katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanmasını talep ettiklerini belirterek, “Boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül 2103 tarihinde öldürülen Sedef Berberoğlu kardeşimize adalet için mücadele ediyoruz. Bizler yıllardır kadın cinayetlerinde cezaların ağırlaştırılması için haykırdık. Meclise defalarca yasa teklifimizi sunduk. Bu talebimizi son olarak Muğla’da Cansu Kaya kardeşimizin öldürülmesinin ardından tekrarladık. Kadın cinayetlerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet mücadelemizin adı ‘Özgecan Yasası’ olarak çıkmalıdır. Meclis bu yasayı derhal çıkarabilir. Yeni kurulacak meclisin böyle bir gücü ve böyle bir sorumluluğu vardır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Kadınlar Adalet İstedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadınlar Adalet İstedi haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:09
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı