İZMİR HABERLERİ

Kadının kadına desteğini şart koştular

DHA
09.03.2018 - 10:34Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de Torbalı Ticaret Odası'nın (TTO) kadın girişimcileri başarı öykülerini birbirleriyle paylaşarak, kadına desteği artırmanın yollarını aradı. "Kadın ve Girişimcilik" konulu panele katılanlar, kadının hayatın her alanında etkin olabilmesi için neler yapılması gerektiğini tartıştı.

TTO Kadın Girişimciler Kurulu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle "Kadın ve Girişimcilik" konulu panel düzenledi. Yaklaşık 100 kadının katıldığı panelde Ortodontist Diş Hekimi Pınar Çağlar Kaya ile Doğan Haber Ajansı Ege Bölge Temsilcisi Elif Demirci İşleğen ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Burçin Öncü konuştu. Toplantının tek erkeği olan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, eşi Esma Olgun ve kızıyla birlikte kadınları dinledi. İşleğen, 161 yıl önce canları pahasına bu mücadeleyi göze alan kadınları minnetle andığını belirterek, mücadelenin hala sürdüğünü belirtti ve ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların 'en mağdur kalabalık' olduğuna dikkat çekti. 2017 yılında 409 kadının öldürüldüğünü, 2018 yılının Ocak ayında 28 kadının öldürülüp 25 kadına cinsel şiddet uygulandığını, şubat ayında ise 47 kadının erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini ifade etti.  Kadir Has Üniversitesi'nin 'Toplumsal cinsiyet ve kadın algısı' konulu araştırmasının çarpıcı sonuçlarından da söz eden İşleğen, 23 ayrı ilde 1205 erkek ve kadın ile yapılan araştırmanın ortaya koyduğunu sonuçları şöyle anlattı:

"2018 yılında kadının en büyük sorunları arasında şiddet ilk sırada yer alırken, 2'nci sırada işsizlik, 3'üncü sırada ise eğitimsizlik bulundu. Ankete katılanlar

4'üncü sorun olarak 'sokakta baskı ve taciz'i gösterdi. Bu araştırmaya katılanların yüzde 61'i kadının en önemli sorunun şiddet olduğunu söyledi. Bu oran 2016 yılında yüzde 53, 2017 yılında ise yüzde 55'ti."

"SİYASETTE KAPI TUTUCULARIN HEPSİ ERKEK"

Kadının siyasette önüne konan engelleri yıllarca haberleştirdiğini belirten İşleğen, kadının kadına desteğinin şart olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"20 yıl boyunca politika muhabirliği yaptım. Kadının siyasette önüne konan bariyerleri gördüm ve haberleştirdim. Kadının siyasette etkin olmamasının temel nedeni, yapının erkek egemenliğine dayalı olması. Kadının siyasette var olabilmesi için aday gösterilip seçilmesi lazım ancak orada bakıyorsunuz kapı tutucuların hepsi erkek. İşte kadın burada engelleri desteksiz atlatamıyor. Kadının siyasete katılımı için bazı siyasi partiler kota sistemini uyguluyor. Bu bence teşvik edici ve kadının siyasetteki etkinliğini hızlandırıcı yöntemlerden biri. Kısacası kadının kadına destek olma zamanı geldi, geçiyor bile. Özellikle de toplumdaki öfkenin, gerginliğin yatışmasında da kadının şefkatine, duygusallığına ihtiyaç duyuluyor. Ancak kadın bunu erkekleşerek yapmamalı. Bağırarak, kırarak, çatışarak değil dengeyi bularak, uyum sağlayarak, ılımlı bir orta yol çizerek yapmalı. Bizler, şiddet gösteren erkeğe verilecek cezanın artırılmasına odaklanmak yerine kadını, kadının gücünü artırmanın yollarını bulmalıyız."

"BİR KADIN İSTERSE EN BAŞARILI CEO'LARA BİLE PABUCUNU TERS GİYDİRİR"

Ortodontist Diş Hekimi Pınar Çağlar Kaya, hayatta başarılı olmanın yollarını anlatırken, bunu işini çok sevmekten v eönceliklerini belirlemekten geçtiğine dikkat çekti. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaptığınız işi iyi yaptığınızda, kendinizi devamlı geliştirdiğinizde, yüksek empati sahibi olduğunuzda, çok çalıştığınızda ve sabırlı olduğunuzda, kendinize inandığınızda, pes etmediğinizde, vazgeçmediğinizde, ilk günkü gibi işinize daima özen gösterdiğinizde ve size duyulan güveni boşa çıkarmadığınızda işte o zaman başarı kaçınılmaz oluyor. Çok para kazanmak için değil başarılı olmak için cesaretle çok çalışmalıyız. Başarılı olunca zaten doğru orantılı olarak para kazanabiliyorsunuz. Nitekim saygıyı hak eden de, çok para kazanmak değil başarılı olabilmektir. Hayatımızın her döneminde önceliklerimizi doğru belirlememiz ve bu doğrultuda ilerlememiz gerekiyor. Bu organizasyona önem veriyorum çünkü kadınların gerçekten yetenekli olduğunu düşünenlerdenim. Yeter ki, istenilsin. Bir kadın isterse en başarılı CEO'lara bile pabucunu ters giydirir" dedi. Kaya, hayatta kurulacak dengenin sadece iş başarısında değil diğer alanlarda da başarı getireceğine dikkat çekerek, "Bu anlamlı günün nüfusumuzun yarısını oluşturan biz kadınların sorunlarına çözümler bulunmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan, fedakârlığın ve duyarlılığın sembolü olan biz kadınlar, yetiştirdiğimiz ve yetiştireceğimiz nesillerle geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir rol üstleniyoruz aslında. Her şeyden önce bunun bilincinde olmamız gerekiyor" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadının kadına desteğini şart koştular haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı