Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadının eğitim hakkı temel medeni kriter

  Hürriyet Haber
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Kadının Toplumdaki Rolünün Yeniden Şekillendirilmesi" konulu konferans, Şam’da başladı. Konferansta bir konuşma yapan Emine Erdoğan, "Medeniyetin temel kriterlerinden biri kadınların eğitim hakkıdır" dedi.

  SURİYE’nin başkenti Şam’da düzenlenen ve iki gün sürecek olan "Kadının Toplumdaki Rolünün Yeniden Şekillendirilmesi" konulu konferans başladı. Türk ve Suriyeli çok sayıda uzmanın katıldığı toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi Esma Esad, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve aileden sorumlu Suriye heyetinin başkanı Sira Ostour birer konuşma yaptı. Emine Erdoğan, konuşmasında, kadınların toplumsal hayata katılmalarının dünyanın ortak meselesi olduğunu söyledi. Erdoğan, medeniyetin temel kriterlerinden birinin, kadınların eğitim hakkı, istihdam, üretim ve toplumsal hayata katılmada haksız rekabete maruz kalmamaları olduğunu vurguladı.

  Yapılacak iş çok

  Türk kadınlarının birçok alanda önemli başarılar elde ettiğini hatırlatan Emine Erdoğan, "Bazı alanlarda hálá desteğe, teşvike ve yönlendirmeye ihtiyaç olduğunu ve kadınlarımızın belli alanlarda önünün açılması için hálá yapılması gerekenler bulunduğunu vurgulamak durumundayım" dedi.

  Erdoğan, kadınların karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümü için toplumsal duyarlılığın en üst seviyeye çıkarılması gerektiğini de hatırlattı. Bu amaçla konferans çerçevesinde Türk ve Suriyeli kadınların tecrübelerini birbirine aktardığını kaydeden Erdoğan, "Hem vicdanlara hem de akıllara aynı anda seslenmek zorundayız" diye konuştu.

  Aktif katılım

  Esma Esad da yaptığı konuşmada, Türk ve Suriyeli kadınların ortak arzularının geleneksel mefhumların gözden geçirilmesi olduğunu söyledi. Esad, "Kadının sosyal rolünün yeniden biçimlendirilmesinin ön koşulu, kararların oluşumuna daha geniş ve aktif katılmasıyla ilgilidir" dedi.

  Aile içi şiddet en büyük sorun

  Emine Erdoğan, aile içi şiddetin çok önemli bir sorun olduğuna dikkati çekerek, "Aile kavramı ile şiddet kavramının yan yana gelmesi mümkün değildir. Keza, hiçbir din, kültür, gelenek, medeniyet şiddetin hiçbir şeklini onaylamadığı gibi aile içi şiddeti asla onaylamaz, kabul etmez" dedi. Aile içi şiddetin önlenmesinde devletlerin alacağı tedbirlerin önemini vurgulayan Erdoğan, "Meselenin kültürel boyutu çok daha önemlidir. Şiddet olgusu bağnazlık, cehalet ve kültürsüzlüğün, insana değer vermeyen bir anlayışın, psikolojik bir bozukluğun ürünüdür" diye konuştu.

  Erdoğan, kız çocuklarının ve eğitim yaşı geçmiş olmasına rağmen okuma yazma bilmeyen kadınların okullaşmasına yönelik Haydi Kızlar Okula, Baba Beni Okula Gönder, Ana Kız Okuldayız kampanyalarına ilişkin de bilgi verdi. Erdoğan, "Elbette henüz almamız gereken çok mesafe var. Haksızlığa maruz bırakılan, eğitimi, istihdamı, üretim süreçlerine katılımı engellenen her kız çocuğu, her kadın yüreğimizi acıtıyor" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı