"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kadının da cinsel açıdan mutlu olmaya hakkı var

Güzin Abla

Rumuz: Cinsellik

Sevgili Ablacığım, birçok konuda son derece uyarıcı, aydınlatıcı yazılar yazıyor, okurlarının sorunlarına ışık tutuyorsun, ama şimdiye kadar hiç işlerini yatakta mutlu etme ihtiyacını duymayan erkekleri uyaran bir yazı yazmadın. Ya da yazdın da ben okumadım. Genellikle Türk erkeği eşini yatakta mutlu etmek için bir çaba göstermiyor. Yalnızca kendini düşünerek, birkaç dakikalık bir beraberlik sonunda, eşlerine sırtlarını dönüp yatıyorlar. 36 yaşında iki çocuk annesi bir kadınım. Bugüne kadar eşimle cinsel beraberliğim sırasında gerçek anlamda tatmin olduğumu hiç hatırlamıyorum. Oysa artık erkekler bilmeli ki, evlilik karşılıklı fedakarlık, sevgi ve saygıya dayalı olduğu kadar, karşılıklı cinsel mutluluktur. Bunu erkeklere belki sen anlatabilirsin ablacığım.

SEVGİLİ Kızım, ayrıntılı duygu ve düşüncelerini yansıttığın mektubunu okurken, günümüz dünyasında kadının artık ne kadar değiştiğini, akıllandığını, hakkını nasıl da aradığını düşünmekten kendimi alamadım. Günümüz kadını artık bu konuda da açıkyüreklilikle isteklerini ortaya dökebiliyor. Eski hanımlar seks açısından mutluluğu aramayı akıllarından bile geçirmezlerdi. Hatta seksin yalnızca erkeklerin istekleri, erkeklere özgü bir şey olduğunu düşünürlerdi. Eski büyükhanımlar, kızları torunları evlenirken ‘‘Kocanın isteklerine boyun eğmelisin, ona karşı gelme, kadınlık görevini yapmalısın’’ derlerdi. Bugün ise kadın artık cinselliğinin farkında. Kendi duygularını da ön plana alabiliyor. Eşinden sevgi bekliyor, ilgi bekliyor, cinsel doyum istiyor. Artık evlilikte cinsel yönden de anlaşmanın ne kadar önemli olduğunu o da biliyor. Ancak cinsel konularda anlaşabilmek için çiftlerin birbirlerine yaklaşabilmeleri, bazı konuları açık açık konuşabilmeleri de şart. Karı-kocayı uçuruma kadar götürebilecek bu anlaşmazlığı mutlulukla sonuçlandırabilmek için beklentilerini, isteklerini açık açık ama sevecen ve sıcak bir tavırla karşısındakine anlatabilmek çok önemli. Kadın mutlu olunca, eşini de mutlu eder, onu sevgi gözleriyle görebilir.

FAKS: 0212 677 04 21

X