Gündem Haberleri

  Kadının adı Sultan

  Hürriyet Haber
  27.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sergide başta yengeç burcu olan Türkân Şoray’la birlikte yine yengeç burcu olan Haldun Dormen, ikizler burcu Marilyn Monroe, akrep burcu Catharine Deneuve, koç burcu Yves Montand, balık burcu Elizabeth Taylor, yay burcu Frank Sinatra, aslan burcu Madonna gibi her burcu simgeleyen birçok ünlü yer alıyor. Türkân Şoray da sergiyi ilk gezenler arasındaydı.

  Hale Sontaş'ın 1990 yılından bugüne kadar oluşturduğu toplam 28 eserin yer aldığı sergideki tablolardan 10 tanesinde Türk Sineması'nın ve hayranlarının gönlünde ‘‘Sultan’’ olarak kabul edilen Türkan Şoray'ın resimleri yer alıyor.

  TUĞRALI ŞORAY

  1970 yılından beri 13 tane kişisel sergi açan ve soyut çalışmaları ile tanınan ressam Sontaş, Şoray'ın Anadolu kadınını simgelediğini düşündüğü için Sultan lakabından ötürü sanatçıyı tuğra içerisinde yer alan Türkân Şoray olarak resimlediğini belirtti. Sontaş sergi açılır açılmaz 10 tane Türkân Şoray resminden 6 tanesinin hayranları tarafından satın alındığını söyledi.

  Türkân Şoray da ‘‘İnsanın ölmeden önce adına sergiler açılması, kitaplar yazılması, belgesel yapılması kelimelerle anlatılamayacak kadar olağanüstü duygular yaşatıyor. Bugünlere gelebilmek, Türkân Şoray olmak Allah'ın bir lütfu’’ diyerek duygularını dile getirdi. 


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı